PDA

View Full Version : ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ...ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!

rebel
11-06-2011, 13:35
παιδες καλησπερα,σημερα πηγα σε γνωστη αντιπροσωπια να ρωτησω ποσο θα μου παρουν το σκουτερ που εχω..ωστε να παρω ενα δανειακι για το υπολοιπο ποσο που θα απομεινει..τελικα τα βρηκαμε να παρει αυτο που εχω στα 2000 ευρω...εφτιαξε μια φορμα με τα στοιχεια μου,ποιο μηχανακι θελω,το χρωμα..κτλ..υπεγραψε αυτος -υπεγραψα κι εγω..ρωραω τωρα...δεσμευτηκα για κατι με την υπογραφη μου????....το μηχανακι το καινουργιο δεν το εκλεισα ακομα..δεν ειχα μαζι μου ταυτοτητα και εκκαθαριστικο...απο εδω και περα ποιες πρεπει να ειναι οι κινησεις μου...ωστε να δωσω το παλιο και να παρω το νεο...????

Panos_alex/poli
11-06-2011, 13:40
Ποιο ειναι το ποσο που πρεπει παρεις δανειο??

rebel
11-06-2011, 13:53
1900 ευρω....

nikosp
11-06-2011, 13:59
Κατάλαβα
Υπέγραψες κάτι αλλά δεν κατάλαβες τί υπέγραψες
Καλά πάμε

vasilis
11-06-2011, 14:02
αυτό με την υπογραφή και το πουλί το ξέρεις? μάλλον υπέγραψες προκαταβολή-παραγγελία-αίτηση δανείου. καλοτάξιδος

rebel
11-06-2011, 14:02
εκανα πατατα?????????????...την δευτερα θα παω να το κλεισω ουτως η αλλος....απλα ρωταω...πως πρεπει να εχει η σειρα των πραγματων απο εδω και περα....

rebel
11-06-2011, 14:03
βρε αδερφε τι παραγγελια υπεγραψα..χωρις ταυτοτητα και εκκαθαριστικο...

vasilis
11-06-2011, 14:07
βρε αδερφε τι παραγγελια υπεγραψα..χωρις ταυτοτητα και εκκαθαριστικο...

υποθέσεις κάνουμε, δεν είμασταν μπροστά να το διαβάσουμε...

rebel
11-06-2011, 14:11
δωσαμε ραντεβου την δευτερα το πρωι να παω με την ταυτοτητα και το εκκαθαριστικο ωστε να ξεκινησουν οι διαδικασιες της αγορας...εμενα με ενδιαφερει πως ξερω τελικα οτι το μηχανακι που εχω θα μου το παρει 2000 ευρω που συμφωνησαμε και οχι παρακατω..

TARATATA
11-06-2011, 14:15
δωσε 50 ευρω προκαταβολη και το μηχανακι σου και ζητα αποδειξη για 2050

αν στη δωσει κουμπωσε αλλιως εγκαταλειπεις το καταστημα

rebel
11-06-2011, 14:19
μονο ετσι θα εχω το κεφαλι μου ησυχο δηλαδη???...οταν σε παιρνουν απο την τραπεζα για το δανειο που ζητησες δεν σου λενε το ποσο που ζητας σαν δανειο?...στην συγκεκριμενη περιπτωση 1900 ευρω....????

TARATATA
11-06-2011, 14:24
συνηθως το καταστημα ασχολειται με τα γραφειοκρατικα της τραπεζας

εκτος αν εχεις βρει αλλο δανειο με χαμηλοτερο επιτοκιο

rebel
11-06-2011, 14:28
οχι φιλε μου δεν εχω βρει δυστυχως..το ξερω οτι ασχολειται το καταστημα με τα γραφειοκρατικα...εμενα με ενδιαφερει να μου παρουν το αλλο οσο συμφωνησαμε...μην μου κανουν καμια @ουστιά...

panos from athens
11-06-2011, 16:22
ζητα αποδειξη.λογικα θα σου δωσουν και απο μονοι τους.

Stamatis
11-06-2011, 16:33
Εχεις υπογραψει η δελτιο επισκεψης-ενδιαφεροντος η φορμα παραγγελιας.
Τα επομενα βηματα ειναι:
Υπογραφεις την παραδοση του παλιου και παιρνεις ενα πιστωτικο τιμολογιο για το ποσο που συμφωνησατε.
Την ιδια στιγμη κοβεται μια αποδειξη προκαταβολης που απο πισω της μπαινει το πιστωτικο τιμολογιο, αρα μενει ενα χρεωστικο υπολοιπο η διαφορα της τιμης.
Υπογραφεις της εξουσιοδοτηση να ενεργησουν για λογαριασμο σου την διαδικασια του δανειου και μια εντολη μεταφορας του ποσου του δανειου απο το λογαριασμο σου στο δικο τους οταν εγκριθει το δανειο.
Το δανειο συνηθως εχει εξοδα καθως και καποιους ορους για το επιτοκιο.
Αυτα θα σου τα δωσουν να τα υπογραψεις με την αιτηση τη δευτερα.
Το μηχανακι λογικα θα εχει παρακρατηση κυριοτητας μεχρι να ξοφλήσεις το δανειο.
Μεχρι τωρα, εχεις ενα πεντακοσαρικο νταβατζιλικι απο μεταβιβασεις, εξοδα δανειου και παρακρατηση κυριοτητας.
Εισαι σιγουρος οτι τα δυο χιλιαρικα που σου παιρνει το δικο σου δεν στα τρωει καπως αλλιως;

panos from athens
11-06-2011, 16:40
πολλα λες προεδρε.περιπου 200 με 250 ευρω ειναι τα εξοδα φακελου μαζι με πινακιδες και σημα κυκλοφοριας.

Stamatis
11-06-2011, 17:22
Ασφαλιση δανειου, ταχυδρομικα εξοδα, ετησια εξοδα συντηρησης συμβασης ειναι εκ των ουκ ανευ σε τετοια δανεια.
Αλλες τραπεζες τα παιρνουν στην αρχη, αλλες στην πορεια.
Δανειο πανω απο 1.500 ευρω εχει κατ ελαχιστο 300 ευρω ακομα κρυμενα καπου στο δρομο.
Αν μεταφρασετε το τι πληρωνετε απο την αρχη μεχρι το τελος του δανειου σε εξοδα και τοκους και αυτο το διαιρεσετε δια την διαρκεια του δανειου, τοτε θα δειτε οτι σας πουλανε ενα δανειο με συνολικη επιβαρυνση 16-18% στο κεφαλαιο.
Μη μασατε την καραμελα του εμπορου.
Παρτε δανειο κατευθειαν απο την τραπεζα.
Οι τραπεζες πουλανε δανεια και οι εμποροι μηχανακια.
Καθενας στο ειδος του.

Εχω εμπορο που δινει δανειο με Χ τραπεζα με επιτοκιο 5%.
Απο πισω εχει
100 το χρονο εξοδα ανανεωσης φακελου
Υποχρεωτικη ασφαλιση δανειου (ζωης ιδιοκτητη) 20 ευρω το χρονο για καθε 1.000 ευρω
Ταχυδρομικα 15 ευρω το χρονο για καθε χρονο
Και χαμηλη εκκινηση με κεφαλαιοποιηση του τοκου - δλδ μετα τους 5 μηνες το επιτοκιο πηγαινει στο 11% και "θυμαται" και τις 5 πρωτες δοσεις στην πορεια.
Αν πας να τον ρωτησεις, θα σου πει: 5% επιτοκιο.

NikosG
11-06-2011, 18:10
Σταμάτη ούτε σε τράπεζα να δούλευες...

v.g
11-06-2011, 18:23
παρε το δανειο με το καλο,παρε και το μηχανακι και μην πληρωσεις ουτε μια δοση.ουτως η αλλως δεν εχεις βαλει υποθυκη τιποτα.:thumbsup (2)::thumbsup (2):

v.g
11-06-2011, 18:25
Εχεις υπογραψει η δελτιο επισκεψης-ενδιαφεροντος η φορμα παραγγελιας.
Τα επομενα βηματα ειναι:
Υπογραφεις την παραδοση του παλιου και παιρνεις ενα πιστωτικο τιμολογιο για το ποσο που συμφωνησατε.
Την ιδια στιγμη κοβεται μια αποδειξη προκαταβολης που απο πισω της μπαινει το πιστωτικο τιμολογιο, αρα μενει ενα χρεωστικο υπολοιπο η διαφορα της τιμης.
Υπογραφεις της εξουσιοδοτηση να ενεργησουν για λογαριασμο σου την διαδικασια του δανειου και μια εντολη μεταφορας του ποσου του δανειου απο το λογαριασμο σου στο δικο τους οταν εγκριθει το δανειο.
Το δανειο συνηθως εχει εξοδα καθως και καποιους ορους για το επιτοκιο.
Αυτα θα σου τα δωσουν να τα υπογραψεις με την αιτηση τη δευτερα.
Το μηχανακι λογικα θα εχει παρακρατηση κυριοτητας μεχρι να ξοφλήσεις το δανειο.
Μεχρι τωρα, εχεις ενα πεντακοσαρικο νταβατζιλικι απο μεταβιβασεις, εξοδα δανειου και παρακρατηση κυριοτητας.
Εισαι σιγουρος οτι τα δυο χιλιαρικα που σου παιρνει το δικο σου δεν στα τρωει καπως αλλιως;

δεν υπαρχει παρακρατιση κυριοτητας στα μηχανακια νομιζω

Stamatis
11-06-2011, 23:25
Οταν δεν πληρωνεις τη δοση σου στην τραπεζα, δεν κλεβεις την τραπεζα, αλλα κλεβεις λεφτα απο την τσεπη ενος καταθετη.
Μην ξεχναμε οτι δανειζομαστε τα λεφτα αυτων που εχουν τα καταθεσει.
Οσο περισσοτερες ειναι οι απληρωτες δοσεις τοσο πιο πολυ ακριβαινει το επιτοκιο ωστε να καλυψουν οι τραπεζες τη χασουρα τους.
Αν μια τραπεζα σου δανεισει 1.000 ευρω και συμφωνησετε να δινεις 100 ευρω το μηνα, το κερδος της ειναι 200 ευρω. Μειον τα λειτουργικα εξοδα, οι φοροι, τα διαφορα, καθαρο ειναι 100 ευρω.
Αρα αν δεν παρει τα 1.000 ευρω πισω, πρεπει να δωσει 10 δανεια των 1.000 ωστε να καλυψει απο το κερδος τη χασουρα απο το χιλιαρικο που δεν πηρε.
Και πρεπει να την καλυψει ωστε να επιστρεψει το χιλιαρικο στον καταθετη που το θελει καποια στιγμη να το κανει αναληψη.
Αν σκεφτεις τωρα οτι υπαρχουν δανεια της ταξης των 500.000 και 900.000 ευρω που δεν επιστρεφονται, φανταζεσαι οτι για να καλυφθει αυτο το νουμερο πρεπει να δωθουν 1.000.000 δανεια των 1.000 ευρω και να πληρωθουν ολα ωστε να καλυφθει ενα μονο απληρωτο δανειο.
Για αυτο και καποτε μερικες τραπεζες με το που περναγατε την πορτα σας "χαριζαν" απο 7 καρτες και 10 δανεια.
Προσπαθουσαν να ρεφαρουν τη χασουρα ανεβαζοντας τον κυκλο.
Αν ειχε δωσει φερ ειπειν 100 δανεια και δεν ειχαν πληρωθει τα 2, η ζημια της ηταν 2%.
Αν εδινε αλλα 100 (συνολο 200) η ζημια της κατεβαινε στο 1%.
Απλο.
Το θεμα ειναι οτι τωρα πια που δεν εχει πληρωθει το 35% των δανειων, ποσα ακομα πρεπει να δωσουν για να το κατεβασουν;
Και ελα που δεν υπαρχουν και λεφτα πια να δανεισουν!
Για αυτο εχει πλανταξει η αγορα.

Ρευστοτητα.

Και ολα αυτα απο το χιλιαρικο που δεν θα γυρισεις πισω.
Μεγαλο βαρος για μια πλατη.

(πληροφοριακα, πλεον απο χιλιαρικο και πανω, σου κοβουν τον κωλο, εδω εχουμε την αλλη βδομαδα πλειστηριασμο που βγαινουν στο σφυρι επιπλα και τηλεορασεις, εχουν αγριεψει, δεν ειναι να παιζεις πια με οφειλες).

xasapis
11-06-2011, 23:41
Οταν δεν πληρωνεις τη δοση σου στην τραπεζα, δεν κλεβεις την τραπεζα, αλλα κλεβεις λεφτα απο την τσεπη ενος καταθετη.
Μην ξεχναμε οτι δανειζομαστε τα λεφτα αυτων που εχουν τα καταθεσει.
Οσο περισσοτερες ειναι οι απληρωτες δοσεις τοσο πιο πολυ ακριβαινει το επιτοκιο ωστε να καλυψουν οι τραπεζες τη χασουρα τους.
Αν μια τραπεζα σου δανεισει 1.000 ευρω και συμφωνησετε να δινεις 100 ευρω το μηνα, το κερδος της ειναι 200 ευρω. Μειον τα λειτουργικα εξοδα, οι φοροι, τα διαφορα, καθαρο ειναι 100 ευρω.
Αρα αν δεν παρει τα 1.000 ευρω πισω, πρεπει να δωσει 10 δανεια των 1.000 ωστε να καλυψει απο το κερδος τη χασουρα απο το χιλιαρικο που δεν πηρε.
Και πρεπει να την καλυψει ωστε να επιστρεψει το χιλιαρικο στον καταθετη που το θελει καποια στιγμη να το κανει αναληψη.
Αν σκεφτεις τωρα οτι υπαρχουν δανεια της ταξης των 500.000 και 900.000 ευρω που δεν επιστρεφονται, φανταζεσαι οτι για να καλυφθει αυτο το νουμερο πρεπει να δωθουν 1.000.000 δανεια των 1.000 ευρω και να πληρωθουν ολα ωστε να καλυφθει ενα μονο απληρωτο δανειο.
Για αυτο και καποτε μερικες τραπεζες με το που περναγατε την πορτα σας "χαριζαν" απο 7 καρτες και 10 δανεια.
Προσπαθουσαν να ρεφαρουν τη χασουρα ανεβαζοντας τον κυκλο.
Αν ειχε δωσει φερ ειπειν 100 δανεια και δεν ειχαν πληρωθει τα 2, η ζημια της ηταν 2%.
Αν εδινε αλλα 100 (συνολο 200) η ζημια της κατεβαινε στο 1%.
Απλο.
Το θεμα ειναι οτι τωρα πια που δεν εχει πληρωθει το 35% των δανειων, ποσα ακομα πρεπει να δωσουν για να το κατεβασουν;
Και ελα που δεν υπαρχουν και λεφτα πια να δανεισουν!
Για αυτο εχει πλανταξει η αγορα.

Ρευστοτητα.

Και ολα αυτα απο το χιλιαρικο που δεν θα γυρισεις πισω.
Μεγαλο βαρος για μια πλατη.

(πληροφοριακα, πλεον απο χιλιαρικο και πανω, σου κοβουν τον κωλο, εδω εχουμε την αλλη βδομαδα πλειστηριασμο που βγαινουν στο σφυρι επιπλα και τηλεορασεις, εχουν αγριεψει, δεν ειναι να παιζεις πια με οφειλες).

:thumbsup: :swstos::swstos::swstos:

Lambretta
12-06-2011, 01:28
Σταμάτη ίσως θα είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου
Αν και μερικώς

Καλά τα λες, αλλά τα παραδείγματά σου έχουν κάπως τραγικοποιηθεί.
Όχι πως έχεις άδικο αλλά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση με τα νούμερα που δίνεις. Και τα νούμερα των παραδειγμάτων σου είναι εκείνα που κάνουν την πλάστιγγα του δίκιου και της πραγματικότητας να γέρνουν προς τη μεριά της καημένης της τράπεζας

Βεβαια είναι λογικό να το βλέπεις από τη δική σου μεριά. Προς Θεού, δεν λέω πως σκοπίμως προσπαθείς να παραπληροφορήσεις κάποιον και να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Εγώ σε δικαιολογώ απόλυτα γιατί είμαι σίγουρος πως τα μάτια σου έχουν δει πολλά από τη δουλειά που κάνεις

τροποποίησε λιγάκι τα παραδείγματα λαμβάνοντας υπ όψιν σου τα εξής στους υπολογισμούς σου

1. Δεν είναι το 100% των δανειοληπτών εκείνοι που πάυουν την αποπληρωμή του δανείου από την 1η κιόλας μέρα. Αρα οι τράπεζες δεν χάνουν όλο το ποσό του δανείου

2. Οι περισσότεροι δανειολήπτες έχουν βάλει εγγυητές στα δάνεια, έχουν βάλει υποθήκες ή ακόμη και παρακράτηση κυριότητας. Δεν είναι τόσο απλό να σταματήσει κάποιος να πληρώνει. Θα σταματήσει ίσως το πακιστάνι που του έδινε 3.000 διακοποδάνειο ή eurobank, αλλά αυτά ξέρουμε πως έχουν πάψει προς πολλού να δίνονται. Και όταν δίνονταv ήταν τόσο καλή η αγορά που και μερικά πακιστάνια να μην πλήρωναν, οι τράπεζες είχαν τότε τέτοια υπερκέρδη που αυτό ήταν μια σταγόνα στον ωκεανό.

3. Τα περισσότερα οχηματα πωλουνται με παρακρατηση κυριοτητας. Αυτο συμβαινει και στα μηχανακια φυσικα. πες πως πηρα ενα μηχανακι με χρηματοδοτηση 100% και αποπληρωμη σε 48 μηνες.
Στους πρωτους 24 εχω εξοφλήσει το μισο χρεος μου στην τραπεζα. Αν δεν συνεχισω να πληρωνω, δε θα το πουλησουν το μηχανακι μου? Ενα μηχανακι 2 ετων δε θα πουληθει στο 50% της τιμης του ΑΝΕΤΑ?

4. επισης οι τραπεζες δεν προσπαθουν να καλυψουν την χασουρα τους μεσα απο τα ιδια τα δανεια όσο από τα τόσα άλλα προίοντα που μας διαθέτουν.
Πχ όταν αγοράζει από σένα τα χρήματά σου με 2 ή 3% το χρόνο και τα πουλάει σε μένα με 19% μέσω μιας πιστωτικής ή με 15% μέσω ενός καταναλωτικού δανείου... ρεφάρει ή όχι?

5. παράδειγμα.

Δανείζομαι 8000 από την τράπεζά σου για να πάρω ένα αυτοκίνητο/μηχανάκι με επιτόκιο 11% ετησίως

Πληρώνω μέχρι και τον 24ο μήνα και μετά σταμάω την εξόφληση
Εχω πληρώση ήδη το μεγαλύτερο μέρος των τόκων και μεγάλο μέρος του κεφαλαίου μου
Στην τράπεζα τωρα απομένουν να τις δώσω 4.430€ από το κεφάλαιο που μου έχει δανείσει
Από τους πρώτους 24 μήνες μου έχει πάρει ήδη τόκους περίπου 1.400€
Αρα από μένα η τράπεζα έχει μια χασούρα 4.430 που της χρωστάω μείον τα 1400 που έχει κερδίσει ήδη (από τους τόκους που τις έχω ήδη πληρώσει) αυτό είναι ίσο με περίπου 3.030€
Για να ειμαι σωστος και απεναντι στην τραπεζα κι επειδη γνωριζω πως εκεινη δεν ειναι κοινοφελές ίδρυμα, ας πούμε ότι έχει και μια ακόμη χασούρα από τα λεφτά που της πήρα, μιας και αναγκάστηκε να τα "αγοράσει" από κάποιον καταθέτη της, στον οποίον έσκαγε τόκους για να της τα αφήσει στο αποθεματικό της
Αυτα τα 8000 αν καποιος καταθέτης τα είχε κλειστά με 3% ετησίως (λέμε τώρα) θα του γίνουν 8.500 περίπου μετά από 2 χρόνια.

Άρα ζημίωσα την τράπεζα άλλα 500€ ουσιαστικά

Συνολικά λοιπόν -αν σταματήσω να πληρώνω μετά την 24η δόση- της χρωστάω χονδρικά 3.500€

και η ερώτηση που έκανα παραπάνω. Μια μηχανή των 8.000 μεταχειρισμένη 2 ετών, αν την πουλήσει η τράπεζα 3.500, είναι πιθανόν να πουληθεί, ναι ή όχι?
Η τράπεζα λοιπόν θα πάρει τα λεφτά της ό,τι και να γίνει. Άπλά δε θα έχει βγάλει κέρδος από μένα. Όχι πως θα ζημιωθεί κιόλας.
Εγώ θα ζημιωθω΄που είναι πολύ πιθανόν η μηχανή να έκανε και 10 και 12 χιλιαρικα (αν ειχα δωσει και προκαταβολή) και να μου την πάρουν για 3μιση

θα μου πεις ότι δεν είναι αυτό το παράδειγμα ο μέσος όρος και θα συμφωνήσω.
θα σου πω όμως κι εγώ πως δεν είναι και όλα οι δανειολήπτες που αφήνουν ξεκρέμαστη την τράπεζα και της κάνουν μεγάλη ζημιά.
Αυτή η ζημιά που λες θα γινόταν αν η τράπεζα με χρηματοδοτούσε 100%, σταματούσα να πληρώνω από την 1η κιόλας δόση και επίσης εκείνη δεν είχε τη δυνατότητα να μου κατασχέσει το σπίτι, το όχημα ή οτιδήποτε άλλο. τοτε ναι..

ωραιο οφ-τοπικ παντως παει να γινει. θα ηταν ενδιαφερων να υπηρχε σε ξεχωριστο θεμα:thumbsup:

Lambretta
12-06-2011, 01:31
πληροφοριακα, πλεον απο χιλιαρικο και πανω, σου κοβουν τον κωλο, εδω εχουμε την αλλη βδομαδα πλειστηριασμο που βγαινουν στο σφυρι επιπλα και τηλεορασεις, εχουν αγριεψει, δεν ειναι να παιζεις πια με οφειλες
:swstos:

Stamatis
12-06-2011, 09:52
Καλα τα λες και δεν θα διαφωνησω.
Τα παραδειγματα ειναι σωστα.
Προς θεου μην φανει οτι παω να παρω τη μερια της τραπεζας.
Ως επι το πλειστον "ανηθικες" ειναι στον τροπο που βγαζουν κερδη.

Το προβλημα σαφως και δεν το δημιουργει ο καημενος που δεν μπορει να πληρωσει το δανειο της κουζινας του.

Στα μεγαλα δανεια ειθισται να υπαρχουν "παραξενες" χρηματοδοτησεις.
Πχ η Υπερπλουσιος ΑΕ, ζηταει απο την τραπεζα δανειο 500.000.
Η Τραπεζα της δινει εγκριση για 100.000 ανοιχτα (χωρις εξασφαλισεις) 200.000 με προεφοφληση επιταγων πελατειας (που μπορει να πληρωθουν η και οχι) και 200.000 με τιμολογια τυπου factoring.
Αν αυτο το δανειο δεν πληρωθει, δεν εχεις τιποτα ουσιαστικο σαν εξασφαλιση παρα μονο αν κανεις δικη και αρχισεις γαϊτανακι κατασχεσεων.
Το ξαναλεω, ασχετα με το αν δουλευω η οχι σε τραπεζα, δεν τις υποστηριζω (παντα) αλλα εχω δει πολλες φορες πελατη να παιρνει δανειο και μου τη δινει που απο τη "φατσα" πλεον καταλαβαινω την συνεχεια.
Εχω πανω απο 5 καγιεν και αρκετες αλλες μαρκες ακριβων αυτοκινητων που θα βγουν στο σφυρι.
Καγιεν πανω απο 23-24.000 χιλιαρικα δεν φευγει.
Τα δανεια ηταν για 90-100.000 ευρω.
Ακομα και τα μισα να εχει πληρωσει ο οφειλετης, παλι χασουρα βγαινει απλα γιατι κανεις δεν παιρνει πλεον τετοια αμαξια.
Δυστυχως η ηθικη εχει παει περιπτατο πλεον (και απο τις δυο μεριες) αλλα με εκνευριζει μερικες φορες που βλεπω οικογενειες να κοβουν απο το φαϊ τους για να μεινουν "καθαρες" απο τον Τειρεσια και στο καπακι να μου ερχονται "μεγαλο-βιοτεχνες" και να απαιτουν να τους χαρισουμε το 50% του χρεους και την αλλη μερα διαβαζω στις εδημεριδες οτι ηταν στη Μυκονο και καναν παρτυ με μοντελες και σελεμπριτυ.

Υπαρχουν κακες τραπεζες και οχι και τοσο κακες τραπεζες. Αλλα στην πλειονοτητα τους οι "δανειοληπτες" παντα πληρωνουν και τελικα αυτοι που πληρωνουν "τρωνε" και τη χλεμπα των μπαταχτσηδων.

Θεωρω οτι πρεπει πλεον να εξορθολογιστει το συστημα, οτι πραγματι οι τραπεζες ειναι "κακες" και οτι τα δανεια εχουν καπου μια κρυμμενη πουτσα.
Αλλα πρεπει καποτε να κλεισει αυτη η διαμαχη -κακη τραπεζα/καλος πελατης.
Εχω παρει ενα στεγαστικο, το πληρωνω πριν την ωρα του δεκα χρονια τωρα και "φορτωνω" οταν βλεπω το γειτονα να το καθυστερει επιτηδες για να παει να το ρυθμισει με αλλους ορους και παραλληλα να φευγει στις 11 το βραδυ για τα μπουζουκια ενω η καθαριστρια μου χτυπαει διπλοβαρδιες για να κλεισει το τριχιλιαρο που πηρε για να βαλει τον αντρα της στο νοσοκομειο.
Ο ανηθικος στην περιπτωση αυτη δεν ειναι η τραπεζα, αλλου ειναι το προβλημα.
Μεγαλη κουβεντα και μαλλον "ξυνει" πληγες, αλλα το ξανελεω, δεν υποστηριζω καμμια τραπεζα, προσπαθω να εξηγησω το γιατι μας σκιζουν τελικα.
Για να μην χασουν λεφτα.

Spiros P20OE
12-06-2011, 10:49
Καποτε κάποιος μεγάλος Γερμανός είχε πει:

Ποιο είναι μεγαλύτερο εγκλημα? Να ληστεύεις μια τράπεζα ή να ιδρύεις μια τραπεζα?

Stamatis
12-06-2011, 11:21
Εγω εδω εγκαταλειπω γιατι με βλεπω να δαιμονοποιουμαι και να με πυρπολειτε στο συνταγμα.
Εγω κιθαριστας σε συγκροτημα ηθελα να γινω, η ατιμη η μοιρα μου με εμπλεξε με τον κλαδο.

panos from athens
12-06-2011, 11:41
η τραπεζα ειναι εργαλειο.οποιος ξερει να το χρησιμοποιει βγαινει ωφελιμενος.τωρα το αν θα επρεπε να ειχε χαμηλοτερους τοκους ειναι μεγαλη κουβεντα.

axxis
12-06-2011, 13:08
Παιζεις κιθαρα προεδρε?

(αλλαγη πορειας ή τετακε ή αλλιως OFF TOPIC!)

panos from athens
12-06-2011, 13:19
ο προεδρας παιζει κιθαρα και φλαουτο με εξατμισεις. :th_Laie_67-1::ban::blum1:

Stamatis
12-06-2011, 13:23
Πριν χτυπησω το χερι μου, με θεωρουσαν "καλο" κιθαριστα.

v.g
12-06-2011, 17:20
και σε τι στιλ παρακαλω κινησαι?ποιο συγκροτημα σου αρεσει δηλαδη-πιστευεισ θα σου τεριαζε?

vasilis
12-06-2011, 18:15
ο πρό παράτησε την κιθάρα, γιατί δεν ζεί ο χέντριξ να του ανοίγει τα live. θυμάσαι το τραγούδι "hey pro" ?

Stamatis
12-06-2011, 18:50
To σκισαμε στα βραχια το τοπικ.

Stamatis
12-06-2011, 18:56
http://www.youtube.com/watch?v=rYMupc564zE&feature=youtube_gdata_player
Black label society
Αυτο πιστευω οτι πρεπει να το ακουσετε δυνατα.

Τελος οφ τοπικ.

vasilis
12-06-2011, 19:02
πρέπει να ανοίξουμε ένα θρέντ με τις μουσικές που γουστάρουμε

Spiros P20OE
12-06-2011, 19:20
:swstos:

Stamatis
12-06-2011, 19:21
Κανας moderaror apo laptop?
Να το σπασουμε στα τρια το θρεντ
Ενα το νορμαλ, ενα σκεψεις για τον τραπεζικο τομεα και ενα οι μουσικες που ακουμε.
Ειμαι με το τηλεφωνο σε μερος χωρις 3g.

rebel
12-06-2011, 19:34
προεδρε δεν νομιζω οτι εγω πληρωνω την μεταβιβαση ουτε και εξοδα φακελου....εγω ζηταω ενα δανειο 1900 ευρωπουλα με δυνατοτητα αποπληρωμης ακομα και την αλλη μερα...ναι το βαζω για 24 μηνες..αλλα αυτο το κανω για διευκολυνση δικη μου..οντως αν κανω να το ξεχρεωσω 24 μηνες..εννοειται οτι θα πληρωνω ολο αυτο το διαστημα και τον τοκο που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι 12%....εμενα ομως η τραπεζα μου βγαζει δανειο για το ποσο που ζηταω και οχι το ποσο που θα ειναι μαζι με τον τοκο...

Stamatis
12-06-2011, 19:37
Ρωτα και καλου κακου για τα εξοδα του δανειου, οπως επισης και για το επιτοκιο αν ειναι σταθερο η κυμαινομενο.

rebel
12-06-2011, 19:40
θα ρωτησω τα παντα και αυριο θα σας ενημερωσω λεπτομερως...

v.g
12-06-2011, 19:53
πρέπει να ανοίξουμε ένα θρέντ με τις μουσικές που γουστάρουμε

ναι ναι ναι ναι ναι ναι!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:π ροεδρε ανοιξε το σε παρακαλω αυτο το θρεντ