PDA

View Full Version : Αγορά δυναμοκλειδου

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
24-11-2011, 23:27
Τον τελευταίο καιρό όλο και τριγυριζει η σκέψη στο μυαλό μου να αγοράσω ένα δυναμοκλειδο για την ασφαλη μέγιστη ρόπη που πρέπει να εφαρμόσουμε κατα το σφιξειμο μιας βιδας.σε έρευνα που είχα κάνει βρήκα ότι οι τιμές ξεκινάνε απο 80 ευρώ.Με την μουρλα που μας έχει πιάσει σχετικά με τις ανακατασκευες όχι μόνο δεν βλέπω να γλυτωνω την αγορά του Αλλά προβλέπω και την αγορά και άλλων εργαλείων.

v.g
24-11-2011, 23:32
αυτην την στιγμη εχει μια προσφορα η KS tools ενα με 80 ή 89 ευρω.πολυ καλη μαρκα με εγγυηση εφορου ζωης.χτυπα το.κανει γυρω στε 150

gregpap
25-11-2011, 06:52
Εγω πηρα το 8-70nm, carolus gedore, ειναι βαθμονομημενο για 3% σφάλμα μέτρησης και οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...το αγορασα απο ενα γερμανικο μαγαζι στα 84ευρω μια κ ο τοπικος αντιπροσωπος το εδινε τοτε τουλαχιστον 140+ με την εκπτωση απο 2200...τρεχα γυρευε δηλαδη...:thumbsdown:

τεσπα, δινω κ το λινκ σε οποιον ενδιαφερεται, ειναι 10 ευρω τα μεταφορικα κ ερχεται με dhl σε 4-5 εργασιμες...
http://www.tbs-aachen.de/Drehmomentschluessel/CarolusbrEine_Marke_von_Gedore/Carolus_690007_Drehmomentschluessel_8-70_Nm_i2438_3000.htm

v.g
25-11-2011, 08:06
πρωτη με διαφορα ειναι η beta.με τεραστια διαφορα ομως.μιλαμε για κορυφη των κορυφων 3πλασια τιμη απο τα αλλα......μετα ειναι και η ks πολυ καλη.πιστευω καλυτερη απο την facom.80 ευρω για ks ειναι τσαμπα πιστευω.

dimitris-1-
25-11-2011, 11:10
Snap-on ; hazet;

NikosG
25-11-2011, 11:18
Έχω στη δουλειά ενα hazet πολύ τίμιο εργαλείο σε ένα μου μηχάνημα που χρειάζεται ακρίβια δεν είχα ποτε παράπονο βεβαια όμως απο καποιο σημείο και πάνω πιστεύω όλα κανουν την ιδια δουλειά με το ίδιο αποτέλεσμα και όπως και να το κάνεις μια βέσπα δεν νομίζω οτι θέλει την ακρίβεια που προσφέρουν τα πολύ καλά εργαλεία μπορεί να κάνω και λάθος αλλα απο το εργοστάσιο που βγήκαν τότε δεν νομιζω να είχαν τόσο ακριβείας εργαλεία και σιγουρα δεν τα είχαν και οι τότε επισκευαστές.

NikosG
25-11-2011, 11:19
Snap-on ; hazet;

Ειδικά τα snap-on πρέπει να είναι παρα πολύ καλα εργαλεία δεν εχω πάρει ποτε αλλα απο οτι εχω ακούσει ειναι απο τα κορυφαία

dimitris-1-
25-11-2011, 11:27
Τα έχουμε στα δουλειά τα σναπ ον κ είναι πολυ καλα. Αλλα δεν έχω χρησιμοποιήσει κι αλλα για να κανω σύγκριση.

gregpap
25-11-2011, 11:39
Ειδικά τα snap-on πρέπει να είναι παρα πολύ καλα εργαλεία δεν εχω πάρει ποτε αλλα απο οτι εχω ακούσει ειναι απο τα κορυφαία

low end series ειναι ρε παιδια, μην τρελαθουμε...gedore,hazet,facom,unior ειναι κορυφη...το θεμα ειναι οτι για τη βεσπα ενα απλο κανει τη δουλεια, αφου σιγουρα ειναι καλυτερο απο το χερι μας...:thumbsup:

xontros85
25-11-2011, 11:57
Facom και ξερό ψωμί...!!!!!

daskman
25-11-2011, 13:24
παιδια ενα οποιοδηποτε δυναμοκλειδο κανει..σιγα μια βεσπα ειναι..σιγα τισ απαιτησεις που εχει..τι φοβαστε μην σας μπει καμια μπιελα στο ποπο ..δεν ειναι εδα και καμια μηχανη αρματος leopard που χρησημοποιουν cnc δυναμοκλειδο με προγραμμα σφαλματος και καταπονησης βιδας..δηλαδη αν τισ σφιξεις με facom h beta η οποιδηποτε αλλο πιστευετε οτι θα βρειτε διαφορα?

xontros85
25-11-2011, 15:03
Nα μωρέ..για να χουμε κάτι να λέμε και να το παίζουμε ειδήμονες... :thumbsup (2):

v.g
25-11-2011, 15:34
ολα γραφουν επανω τι αποκλειση εχουν.ακομα και τα δηναμοκλειδα δηλαδη εχουν αποκλειση ενα της facom που ειχα δει εγραφε +-3kg

daskman
25-11-2011, 15:39
συμφωνω γιωργη και γω στο μαγαζι εχω 5 δυναμοκλειδα απλα σου λεω οτι οι απαιτησεις της μηχανης της βεσπας το +- 3 δεν εχει καμια σημασια οταν ομως σφιγγεις μηχανη πλοιου 1500 ιππους που η ζημια μπορει να ειναι χιλιαδες ευρω και σταματημα του πλοιου στην μεση του πουθενα..ναι θα χρησιμοποιησεις δυναμοκλειδο και μαλιστα το καλυτερο..δλδ τα συνεργεια στην επαρχια το 60 και 70 ειχαν δυναμοκλειδα που επισκευαζαν τα βεσπια?..εμπειρικα τα εκαναν οι μαστορες..οταν εχει σφικσει και ξεσφικει 100000 βιδες ο αλλος καταλαβαινει...

axxis
25-11-2011, 15:53
να ρωτησω κατι παιδια? η αποκλιση που λετε ως προς τι αναφερεται?

δεν πρεπει να ειναι παντα συναρτηση του μεγιστου φορτιου ή ποσοστο αυτου?

Αν λες απλα +- 3 kgr, δηλαδη αν σφιγγεις σε 10 Nm υπαρχει περιπτωση να κανεις 3Nm λαθος και να εχεις σφιξει 7?

Αποκλειεται. τα +-3 θα ειναι στα 100-150 κιλα.

Θελω να καταληξω οτι το σφαλμα του δυναμοκλειδου σε εφαρμογες οπως στη βεσπα δηλ M6 M8 βιδες ειναι αμελητεο , και δεν πρεπει να μας αγχωνει........... :thumbsup: και ισως και να μην χρειαζεται στην τελικη αν εχεις αποκτησει την αισθηση καθε βιδας στο μοτερ. :thumbsup:

χαιρομαι οταν ακουω να χρησιμοποιουμε ωραια εργαλεια οπως ενα δυναμοκλειδο γιατι ετσι πρεπει παντα σε μηχανικες εφαρμογες, αλλα μην πρεπει να ζηταμε και το κορυφαιο δυναμοκλειδο για ενα μοτερ βεσπας..... ακουγεται υπερβολικο κατα τη γνωμη μου.... :thumbsup:

και ενα φτηνο θα κανει καλη δουλεια......

v.g
25-11-2011, 15:57
οπως προαναφερα θωμα εχει προσφορα η ks tools .80 ευρα.απο τα κορυφεα της αγορας.οποιος θελει ας τρεξει να προλαβει!

axxis
26-11-2011, 16:49
κατι υπερβολικα σημαντικο για τα δυναμοκλειδα ανεξαρτητου ροπης, που θα το κραταει για παντα ακριβες ειναι ειναι οτι πρεπει ΠΑΝΤΑ να μηδενιζεται μετα τη χρηση και οταν μενει αχρησημοποιητο.

Αυτο να το θυμαται οποιος φιλος αγορασει γιατι αλλιως μετα απο λιγο καιρο θα θελει καλλιμπραρισμα.

Stamatis
26-11-2011, 18:28
99% οι βεσπες που φευγουν απο τους μαστορες ειναι δεμενες στο χερι.

gregpap
26-11-2011, 18:32
99% οι βεσπες που φευγουν απο τους μαστορες ειναι δεμενες στο χερι.

99.9% θα ελεγα..εν το μεταξυ δεν ξερω γιατι δεν το χρησιμοποιουν, μιλαμε ειναι απιστευτη ευκολια, πχ για τις βιδες στο καπακι του συμπλεκτη ρυθμιζεις 10nm κ τις τελειωνεις σε dt...:thumbsup (2):

fuoco
27-11-2011, 09:45
99.9% θα ελεγα..εν το μεταξυ δεν ξερω γιατι δεν το χρησιμοποιουν, μιλαμε ειναι απιστευτη ευκολια, πχ για τις βιδες στο καπακι του συμπλεκτη ρυθμιζεις 10nm κ τις τελειωνεις σε dt...:thumbsup (2):

Πιστευω δεν το δουλευουν γιατι απλα ποτε δεν εμαθαν να το δουλευουν απο το ξεκινημα της καριερας τους και επισης επειδη εχουν τη συνηθισμενη νοοτροπια του ''τι μπορει να παθει μωρε,μια χαρα ειναι''.Καποιοι αλλοι δεν καθονται να δουν καν τα κιλα ροπης που θελει π.χ το παξιμαδι σε καποιο manual συνεργειου ή δεν εχουν καθολου τα manual (ειδικα σε παλιο μηχανακι).
Οσα λεω ειναι απο εμπειριες δικες μου με μοτο και αμαξια.Λογικα τα ιδια παιζουν και σε βεσπομαστορες.
Εγω εχω 2 ροποκλειδα της (αγνωστης) Seneca 6-19nm και 12-110nm αν θυμαμαι.Λειτουργουν σωστα και απροβληματιστα κανα 6αρι χρονια τωρα με σωστη αποθηκευση,μηδενισμενα παντα στα κουτια τους και εχω κανει τρελες δουλειες πολλα πολλα 2τροχα και 4τροχα..:thumbsup:
Το θεωρω απαραιτητο εργαλειο ειτε εχεις βεσπι ειτε Ferrari.

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
04-12-2011, 00:55
Που μπορω να βρω τις τιμές με τις οποίες θα σφιξω τον κινητήρα;για δυναμοκλειδο ακομα αναμονή και έλεγχος αγοράς απο φίλο μάστορα.θα σφιξω τον κινητήρα σε συνεργιο που έχουν δυναμοκλειδο.

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
04-12-2011, 02:49
Δείτε τι βρήκα.την ξέρει κανένας αυτή την μάρκα;MANNESMANN

ΔΥΝΑΜΌΚΛΕΙΔΟ 20kg KARE 1/2 ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΚΑΡΥΔΑΚΙΑ,ΓΙΑ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΟ ΣΦΙΞΙΜΟ.Εύρος μέτρησης 10 έως 210 Nm ροπής ρυθμιζόμενη , πλαστική κασετίνα.

Τιμή : 26,70€

iliaspap88
04-12-2011, 07:31
Που μπορω να βρω τις τιμές με τις οποίες θα σφιξω τον κινητήρα;για δυναμοκλειδο ακομα αναμονή και έλεγχος αγοράς απο φίλο μάστορα.θα σφιξω τον κινητήρα σε συνεργιο που έχουν δυναμοκλειδο.

http://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=1430 αλλα πρεπει να τα λεει κ το εγχειριδιο αν εχεις... το δικο π.χ τα λεει..

axxis
04-12-2011, 08:05
απο αυτη τη μαρκα θα εχω να το λεω. πηρα ενα φτηνο κρουστικο περιπου 70 ευρω πριν 5-6 χρονια για να περασω υδραυλικα-ηλεκτρολογικα στο σπιτι μου..

αυτος που το πουλαγε μου ελεγε θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα. ειχα αμφιβολιες αλλα διαψευστηκα. εκανα ενα καρο δουλειες για 2 χρονια και μετα το εδωσα σε ενα φιλο υδραυλικο γιατι το bosch του (1200 ευρω) ειχε παθει ζημια.

εκτοτε εχει βγαλει απειρες οικοδομες, και δουλευει ακομα αν βρουμε καρβουνακια...:thumbsup:

παρτο πιστευω θα σου βγει καλο...!