PDA

View Full Version : απορια .......

axxis
12-01-2012, 20:10
επειδη ειμαι ασχετος απο το αθλημα, μηπως ξερει κανεις κατι γι΄αυτο ?

λειει πανω PHILIPS made in England :think:

http://i7.photobucket.com/albums/y283/aspromavro/2501.jpg

v.g
12-01-2012, 20:12
το πουλας??χα χα χα

axxis
12-01-2012, 20:13
το αλλαζω με τη σπριντ,,,,,,,,,,, :th_Laie_67-1:

:akriba:

vasilis
12-01-2012, 20:16
http://en.wikipedia.org/wiki/Phillips_Cycles
http://www.raleigh-katsaris.com/shell.php?subcat_id=196

nikosp
12-01-2012, 20:37
Εχω και εγώ ένα ποδήλατο Philips που μάλιστα ήταν το πρώτο ποδήλατο που μου χάρισε ο πατέρας μου
Το έχω φυλαγμένο στό εξοχικό μου σε μία αποθήκη
Ηταν πράγματι τρομερή κατασκευή αλλά δυστιχώς όμως πολύ βαρύ

kozatos
12-01-2012, 21:04
Είναι σε καλη κατάσταση Θωμά!αν δεν είναι δικό σου παρτο

axxis
12-01-2012, 21:07
το χω μαζεψει θαναση..... πεταγμενο ηταν. Απλα δεν εχω και καμια ιδαιτερη αγαπη με το ποδηλατο....

απλα το λυπηθηκα μη παει στο σκουπιδοτοπο γιατι φαινετε παλιο.....

Καμια χρονολογια περιπου? :think:

kozatos
12-01-2012, 21:10
Έχω ένα Bismarck αντίστοιχο γερμανικό,μου είχε πει ένα Παλικαρι που έχει Μαγαζι στην Αθήνα και αναπαλαιωνει παλιά ποδήλατα,αν έχει γρασαδορακια στην Μεσαια Τριβη απο κάτω είναι πριν του 50.
Μετα την ss λέω να το αναπαλαίωσω!

vasilis
12-01-2012, 21:14
Καμια χρονολογια περιπου? :think:

το 1980 σταμάτησε η παραγωγή

xvassilis
12-01-2012, 23:53
Kρατησε το, σε λίγο καιρό με αυτό θα κυκλοφορείς όπως πάμε.

Βαλτου και μια σέλα με ελατήρια γιατί αυτή δεν πρέπει να είναι η δικιά του και ασ' το να υπάρχει στο σαλόνι σου.

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
12-01-2012, 23:59
Μου αρέσουν τα παλιά ποδήλατα.και ιδιαίτερα αυτο,που αντί για ντιζες στα φρένα έχει.....δεν ξέρω και εγω πως τα λένε.:think:

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
13-01-2012, 03:10
Ένα τέτοιο ποδήλατο είχε και ο Ζηκος στον Μπακαλογατο.(της κακομοίρας)για ανέβασε καμία φωτο με εσένα να κανείς βόλτα για .....να σας συγκρίνουμε.
Χαχαχαχα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

(sorry)

axxis
13-01-2012, 07:13
θα σου βαλω!!! :th_Laie_67-1: ΖΗΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! :bop:

xitogeo
13-01-2012, 18:39
να του ριξουμε κανενα θυριδωματακι;

xitogeo
13-01-2012, 18:39
να γινει ποιο αντικα!

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
15-01-2012, 14:04
το ανακατασκευάζεις και το έχεις στο σαλόνι! ή σε κατάστημα σου σε βιτρίνα! δεν κάνει για το δρόμο γιατί και πολύ βαρύ είναι, και ταχύτητες δεν έχει οπότε πρέπει να είναι κανείς πολύυυ γυμνασμένος για να το πάει, με αργό ξεκίνημα λόγο σχετικά μακριού βήματος και σιγα-σιγά να επιταχύνει και να σε κάνει να κρατάς σταθερό ρυθμό σχετικά γρήγορο για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις ακόμα και ίχνος ανηφόρας...άλλες εποχές τότε άλλοι άνθρωποι.... αν καβαλήσεις ένα σύγχρονο ποδήλατο θα δεις τεράστιες διαφορές σε όλους τους τομείς (φρένα, πετάλι-δισκοβραχίονα, τιμόνι -το συγκεκριμένο έχει περίεργη γεωμετρία και πιάσιμο χεριών στο τιμόνι) μην μας μπερδεύει το ότι δεν έχει ταχυτητες με τα σημερινά Φιξάκια
http://www.youtube.com/watch?v=GmwXIfHcTis&feature=related

Σαργέντης
15-01-2012, 14:25
καλά τα λεν τα παλλικάρια.....γίναμε Νέα Υόρκη...όπου τα κούριερ ποδήλατα είναι πια μαστ.........ωραίο βίντεο Κώστα ...μπράβο!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
15-01-2012, 14:47
καλά τα λεν τα παλλικάρια.....γίναμε Νέα Υόρκη...όπου τα κούριερ ποδήλατα είναι πια μαστ.........ωραίο βίντεο Κώστα ...μπράβο!!!
:cheers:
Εχω δει την Άννα που είναι στο βίντεο την κοκκινομάλλα το καλοκαίρι που πέρασε να κατεβαίνει Βα. Σοφίας, να διασχίζει Καραγιώργης Σερβίας μέχρι κάτω στην Αθηνάς την κυνηγούσα με το κουρσάκι... μου είχε κάνει ετύπωσει οι κωλιές που έκανε με ανάποδο πετάλι και να σφηνώνει ανάμεσα απ τα αυτοκίνητα.!!!!!!! Θεαμα!!!!!!!!!!!
ΥΓ Οι φιξάδες αρνούνται να έχουν φρενα κλασσικά και επειδή δεν έχουν ελεύθερο στο πετάλι, σηκόνονται όρθιοι, κάνουν ανάποδο πετάλι και έτσι φρενάρουν τον πίσω τροχό (συχνά μπλοκάροντας!!!!!!!)

Σαργέντης
15-01-2012, 17:02
:cheers:
Εχω δει την Άννα που είναι στο βίντεο την κοκκινομάλλα το καλοκαίρι που πέρασε να κατεβαίνει Βα. Σοφίας, να διασχίζει Καραγιώργης Σερβίας μέχρι κάτω στην Αθηνάς την κυνηγούσα με το κουρσάκι... μου είχε κάνει ετύπωσει οι κωλιές που έκανε με ανάποδο πετάλι και να σφηνώνει ανάμεσα απ τα αυτοκίνητα.!!!!!!! Θεαμα!!!!!!!!!!!
ΥΓ Οι φιξάδες αρνούνται να έχουν φρενα κλασσικά και επειδή δεν έχουν ελεύθερο στο πετάλι, σηκόνονται όρθιοι, κάνουν ανάποδο πετάλι και έτσι φρενάρουν τον πίσω τροχό (συχνά μπλοκάροντας!!!!!!!)

αυτά είναι τα ποδήλατα πίστας........δεν έχω φωτό τον μαύρο κούριερ από Νέα Υόρκη,ολυμπιονίκη σε παραολυμπιακούς!!!............ανάπηρος...είχε μόνο αριστερό πόδι......ανάπτυξη μόνο με αριστερό πεντάλ....μονογράναζο.......και το δεκανίκι πάνω στο κουρσάκι του....είχε αφιέρωμα το bicycling λίγο πριν ή μετά το 2000.................

ξέρω..Θωμά...το μαμίσαμε το ποστ σου.

axxis
15-01-2012, 18:10
Σιγα το ποστ ρε χρησταρα μου. Κουβεντα κανουμε............ :original:

Ασε να μαθουμε και τιποτα για τα ποδηλατακια.............

Μιας και εκει θα καταληξουμε............ :cheers:

Σαργέντης
15-01-2012, 18:13

Πάντως αν χρειαστείς ποτέ σου ζάντα για το φιλιπς και δεν βρίσκεις.....έχει στο μοναστηράκι..:original:...τουλάχιστον ένας φίλος μου για το βίσμαρκ έβρισκε εκεί...φθήνια και σε καλή κατάσταση.....από ακτινολόγηση ξέρεις;

axxis
15-01-2012, 18:16
τιποτα φιλε απο ποδηλατα.......... :lastiho:

πιο παλια ισως κατι γυναικες (απο αυτες που σου κανουν τη ζωη ποδηλατο) :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
15-01-2012, 23:25
Και όπως είπε και ο φίλος Σαργέντης...

ξέρω..Θωμά...το μαμίσαμε το ποστ σου.

ΖΗΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟ......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
16-01-2012, 02:33

Ελπίζω να είναι πλάκα αυτό που λέω αλλά φοβάμαι πως είναι προφητικό του άμεσου μέλλοντος "Ο έχων ποδήλατο σωθήτω! οι υπόλοιποι με ζωήλατα ή γαϊδούρια"

Σαργέντης
16-01-2012, 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=jOG83-TwIuM

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
17-01-2012, 10:07
http://www.youtube.com/watch?v=jOG83-TwIuM

απίστευτος!

Στεργιος Μπαρμπαλεξης
29-01-2012, 22:58
ΖΗΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.μου χρωστας μια φωτογραφία.περιμένω!