PDA

View Full Version : ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ VESPINO

ALEKOS
16-02-2011, 18:51
Καλησπερα στο φορουμ.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε κατι γιατι δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να γινει.εχω ενα θειο που εχει ενα vespino και θελει να μου το δωσει αλλα εχουμε το εξης προβλημα.δεν μπορει να βρει την αδεια κυκλοφοριας,το μηχανακι εχει αγοραστει το 74 καινουργιο απο καταστημα στην λ συγγρου απο τον ιδιο.μπορει να βγει νεα αδεια?και αν ναι τι πρεπει να κανουμε? μπορει να γινει και τιποτε αλλο?και τι?
:think::think::think::think:

giannis_elena
16-02-2011, 19:29
απότι ξέρω πρέπει να έχεις ένα χαρτί ότι το μηχανάκι έχει περάσει στα χερια σου με νόμιμο τρόπο έπειτα κανεις μια ανακατασκευή και κανεις μια αίτηση για να χαρακτηριστεί το όχημα σου ιστορικό θάσου στείλουν μια forma να συμπλήρωσης θα χρειαστούν και κάποιες φωτογραφίες ίσος να έρθει και κάποιος να το δει από κοντά.. αυτά.. κόστος διαδικασία περίπου 300 euro

axxis
16-02-2011, 20:07
Αμα θυμαται τον αριθμο τραβα να βγαλεις καινουρια.

Δηλαδη αμα καποιος χασει την αδεια παμε για ιστορικο οχημα?

Δεν ειναι και τιποτα το σπουδαιο.

ALEKOS
16-02-2011, 20:39
η πινακιδα ειναι πανω:thumbsup (2):

thomasant
16-02-2011, 20:42
Να πάει στο αστυνομικό τμήμα που είχε εκδοθεί η άδεια και να δηλώσει απώλεια και ρωτήστε αν μπορεί να γίνει με την μία η μεταβίβαση.

Stamatis
16-02-2011, 23:09
Επιτοπου γινεται.
Πας αστυνομια κανεις την απωλεια εκδιδεται η νεα αδεια και κανεις μεταβισαση.
Οχι αστυνομια, λαθος, τροχαια.
Στην τροχαια που ανηκει το βεσπι.

gregpap
17-02-2011, 06:12
Να πάει στο αστυνομικό τμήμα που είχε εκδοθεί η άδεια και να δηλώσει απώλεια και ρωτήστε αν μπορεί να γίνει με την μία η μεταβίβαση.

φυσικα πληρωνει 17ευρω για καθε χρονο που εχει απληρωτα τελη :whistle:

Dr28
17-02-2011, 08:31
φυσικα πληρωνει 17ευρω για καθε χρονο που εχει απληρωτα τελη :whistle:

το οποιο ειναι και το σημαντικοτερο...
και απο οτι λενε απο την τροχαια δυσκολα την σκαπουλαρεις :whistle:
τωρα στην ελλαδα ζουμε ποτε δεν ξερεις , αν και το βλεπω χλωμο

συνεπως το πρωτο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις ποσα χρονια εχει να πλερωσει τελη ο θειος και μετα βλεπεις αν σε συνφερει

gregpap
17-02-2011, 08:35
το οποιο ειναι και το σημαντικοτερο...
και απο οτι λενε απο την τροχαια δυσκολα την σκαπουλαρεις :whistle:
τωρα στην ελλαδα ζουμε ποτε δεν ξερεις , αν και το βλεπω χλωμο

συνεπως το πρωτο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις ποσα χρονια εχει να πλερωσει τελη ο θειος και μετα βλεπεις αν σε συνφερει
την τροχαια αττικης που ειχα ρωτησει μου χαν πει οτι εχουν αρχεια απο το '81...οποτε υπολογιζε μεγιστο ενα 500αρι...:whistle:

κοιτα, το θεμα ειναι αλλο, πες το δινει το 500αρι, θες μετα κ 100+ για ασφαλεια, τα δινεις κ αυτα, η ερωτηση λοιπον, ειναι θα το κυκλοφορεις καθε μερα? αν ναι πασο, αν οχι νομιζω δεν αξιζει να το κανεις, το φτιαχνεις το βεσπινο κ το χεις να το βλεπεις αντε να το πηγαινεις κ σε καμμια συναντηση (αν σε πιασουν τοτε οι μπατσοι, τι να πω good luck!)
παντως το 50αρι δεν ειναι για καθε μερα κ ειδικα σε πολη, δεν τραβαει κ ειναι κ κριμα να το "χαραμιζεις" σε καθημερινες μετακινησεις...

axxis
17-02-2011, 09:50
Νομιζω Πληρωνεις μονο τα τελευταια 5 απληρωτα ετη.

PS
17-02-2011, 10:09
Απλα και λογικα.

Dr28
17-02-2011, 11:43
δηλ αν ο καθενας που εχει ναπληρωσει χρονια τελη παει κ δηλωνει μια αδεια και σκαπουλαρε τα 500 γιουρα?

δεν το βλεπω πιθανο ειδικα τους χαλεπους καιρους που ζουμε

gregpap
17-02-2011, 11:59
δηλ αν ο καθενας που εχει ναπληρωσει χρονια τελη παει κ δηλωνει μια αδεια και σκαπουλαρε τα 500 γιουρα?

ρε παιδες το χουμε εξαντλησει το θεμα κ παλαιοτερα, πας σε οποισδηποτε ατ. τμημα κ δινεις αρ. πιν., αυτοι βρισκουν που εχει γινει εκ. αδειας κ ποσα τελη δεν εχεις πληρωσει, σου κοβουν το κουστουμι, τους πας το παραβολο κ τελος...αν ηταν ετσι θα λεγαν ολοι οτι εχασαν την αδεια κ θα εβγαζαν καινουργια...χεεχε

fidel
17-02-2011, 12:31
ρε παιδες το χουμε εξαντλησει το θεμα κ παλαιοτερα, πας σε οποισδηποτε ατ. τμημα κ δινεις αρ. πιν., αυτοι βρισκουν που εχει γινει εκ. αδειας κ ποσα τελη δεν εχεις πληρωσει, σου κοβουν το κουστουμι, τους πας το παραβολο κ τελος...αν ηταν ετσι θα λεγαν ολοι οτι εχασαν την αδεια κ θα εβγαζαν καινουργια...χεεχε
:thumbsup:

vasilis
17-02-2011, 14:01
Νομιζω Πληρωνεις μονο τα τελευταια 5 απληρωτα ετη.

κι' εγώ αυτό ξέρω.

axxis
17-02-2011, 14:06

Εγω παντως μονο τα τελευταια 5 χρονια πληρωσα και το ιδιο και αλλοι δυο φιλοι παλαιοτερα.

Τωρα λες να το εβγαλα απο το μυαλο μου Dr 28?

xarisdouglas
17-02-2011, 16:14
ε ρε αυτα τα 50αρια εχουν οντως πολυ μανουρα...
μια φορα εκανα μεταβιβαση..και απο τα νευρα μου κατεθεσα και τη πινακιδα..
βασικα ειναι και που θα πεσεις παιδια..εγω ακομα θυμαμαι την @Γ@ΜΙΤΗ μπ@τσιν@ που μας παιδευε!

xasapis
17-02-2011, 16:40
οτι αγαπαει παιδευει.....Ι LONE VESPINO....

STAVROS
17-02-2011, 22:02
EAN EINAI EΩΣ 50 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΤΜΗΜΑ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ . ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΚΥΒ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΠΑΛΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ. ΣΕ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘ. ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΘΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.

Dr28
17-02-2011, 23:38
Εγω παντως μονο τα τελευταια 5 χρονια πληρωσα και το ιδιο και αλλοι δυο φιλοι παλαιοτερα.

Τωρα λες να το εβγαλα απο το μυαλο μου Dr 28?

οχι δεν ειπα κατι τετοιο, ερωτηση κανω...

ποσα χρονια χρωστουσες και ποσα πληρωσες τλκ?
και αυτο ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις?

axxis
18-02-2011, 04:04
7 χρονια απληρωτα.

Μιλαμε ΜΟΝΟ για 50αρι.