PDA

View Full Version : ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
22-05-2011, 01:50
Για να μην υπερβαίνουμε τα ΟΡΙΑ (στην περίπτωση αυτη τα όρια αντοχής ΥΛΙΚΟΥ σκελετου)
http://www.youtube.com/watch?v=rTfu0hjVtzE

ninja
21-07-2011, 18:54
και όμως το σύμπαν και η βλακία δεν έχει όρια (επιβεβαιωμένο το δεύτερο)

Σαργέντης
21-07-2011, 22:06
Ναι...παιδιά σωστά τα λέμε για τα ΟΡΙΑ...αλλά στον πρωταθλητισμό τα πράγματα είναι ΟΡΙΑΚΑ......ο κύριος προσπαθούσε να σπάσει το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ,το οποίο ήταν νομίζω δικό του ...κάπου στα 210 χλμ περίπου.......ή ανθεκτικός σκελετός κι αργότερος και αντίο ρεκόρ...ή οριακός σκελετός,ταχύτερο ποδήλατο,πιθανότητες να πάει στα θυμαράκια περισσότερες.....αλλά τα ρεκόρ θέλουν και θυσίες.......κι όπως έλεγε ο Μπάρι Έκλεστον (νομίζω).....το καλύτερο αμάξι F1 είναι αυτό που περνώντας τη γραμμή του τερματισμού διαλύεται...(ελαφρύ όσο πρέπει για να είναι γρηγορότερο..και να αντέχει μέχρι την καρό σημαία και μόνο)............

akispoulis
21-07-2011, 23:06
το βλακοδες κρανος το ειδατε που πηγε?

lagman
22-07-2011, 00:04
Ποιό κράνος? κάτι απλά αεροδυναμικό ήταν...και σίγουρα δεν το είχε ασφαλίσει! πάλι καλά που επέζησε...

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
06-10-2011, 20:07
‎.....Δυστηχώς χτες στη βόλτα μου με το ποδήλατο κατά τις 20.30 σε κάθετο τις παραλιακής όπου στρίψαμε μία παρέα από 4 άτομα με τα ποδήλατά μας, πάνω στη γωνία του δρόμου υπήρξει ένα φρεάτιο.... όπου έλειπε μια ράγα ίσως και δυο... και στη θέση της είχαν βάλλει μπετόβεργα...
.....το ποδηλατό μου ευθυγραμμίστικε αμέσως μετά τη στροφή με το κενό... και η πτωση αστραπιαία...
...με μετέφεραν στο Ασκληπείο Βούλας όπου με είδε ΩΡΛ, οδοντίατρος, πέρασα ακτίνες στο κεφάλι, στο σώμα γιατί φοβήθηκαν μήπως χτύπησα και είχα εσωτερικές αιμοραγίες.... κατόπιν γναθοχειρούργος στο Ιπποκράτιο....
ευτυχώς γιατί θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα.... η πτώση με έφερε με 3 δόντια απώλεια (όπου μετά από ένα μήνα) θα περάσουμε σε αποκατάσταση.....
Η αστυνομία ειδοποιήθηκε απ' την παρέα, εδόθησαν καταθέσεις απ' την παρέα, κλείστηκε ο δρόμος όπου υπάρχει και ανεπαρκής φωτισμός...

http://imageshack.us/photo/my-images/266/freatio1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/5/freatio4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/703/freatio3.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/163/freatio5.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/33/freatio8.jpg/

axxis
06-10-2011, 20:13
οχι ρε πουστη μου........... :no:

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΩΣΤΗ!

vasilis
06-10-2011, 20:14
ωχχ... λυπάμαι πολύ για αυτό που έπαθες, περαστικά να είναι...

Σαργέντης
06-10-2011, 20:39
Φίλε Κώστα περαστικά σου...φίλε...κι αν κρίνω κι από το φρεάτιο...πρέπει να ήσουν με κούρσα;;....έπαθες μεγάλη ζημιά;;;

axironas
06-10-2011, 20:44
πωωωωωω..
περαστικα ρε φιλε!

Stathis
06-10-2011, 21:10
:eek1::eek1:

πω πω φιλε, επαθες ζημια...
περαστικα να ειναι, ευχομαι γρηγορη ανάρρωση.

σας το ειχα πει παντως οταν επεσα κι εγω.
πουθενα χωρις φουλ-φεϊς κρανος και προστατευτικο εξοπλισμο.
(υπαρχουν και για ποδηλατα,τα οποια δεν πιανουν και μικρες ταχυτητες).

εβλεπα πριν απο λιγους μηνες που εγινε η εκδρομη στην αιγινα, φιλους που ηρθαν με βερμουδες, παπουτσακι πανινο ή πεδιλο και κρανακι "αφασια"...
εγω ταλαιπωρήθηκα και εβραζα με τα δερματινα, τις μποτες, το κλειστο κρανος και σιγουρα με κοροϊδευανε (ημουν λες και ειχα κατεβει απο R1 και οχι απο σκουτερ 50 ετων).
μαθετε απο τα λαθη των αλλων, ειναι πιο ανωδυνο...:thumbsup:

Stamatis
06-10-2011, 21:14
ω ρε γαμωτο...

περαστικά και σύντομα...

κριμα, κριμα.

v.g
06-10-2011, 21:31
περαστικα φιλε μου.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
06-10-2011, 21:52
ναι με κούρσα ήμουν.... αλλα έχει ένα κενό όπως είδα μετά κάπω 15 πόντους οπότε... μπαίνει μέσα και μηχανάκι.. και είναι αμέσως μετά τη γωνία οπότε χιλιόμετρα 3?5? το πολυ 8-10

Σαργέντης
06-10-2011, 22:04
να είσαι καλά φίλε.....περαστικά...έπαθε μεγάλη ζημιά το κουρσάκι;

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
07-10-2011, 01:33
να είσαι καλά φίλε.....περαστικά...έπαθε μεγάλη ζημιά το κουρσάκι;

χθες με πήγαν νοσοκομείο και μετα ήρθαν τα παιδιά με τα ποδήλατα και το δικό μου εκει... και έπειτα με αυτοκίνητο και σκάρα τα κουβαλήσαμε. Από ότι είδα... επειδή ήθελα να δω σημάδια μέχρι πόπσο βυθίστηκε η μούρη στο κενό, δεν είδα σημάδια ούτε σε πιρούνια, ούτε στο κάτω μέρος οπότε μάλλον ούτε γδάρθηκε όταν έπεσα μαζι του μετά το μπρουμούτισμα στα αριστερά. Το έχω αφήσει σε σπίτι φίλου καθώς εμένα με γύρισαν με το αυτοκίνητο οπότε τις επόμενες που θα πάω να το πάρω θα κάνω σχολαστικό έλεγχο...
...και είχα γράψει απ' τις 4/8 1300+ χιλιόμετρα... με είχε πορώσει διαδρομές μέχρι Βάρκιζα, Freeday Ραφήνα κλπ... και κάθε μέρα πορωμένος έγραφα 30-60+ χιλιόμετρα... καμία σχέση στο πως πηγαίνει σε σχέση με το Ideal cityrun που είχα απ' την Κυριακή Βαϊων μέχρι τις 4/8 (που είχα κάνει πάλι 1470χιλιόμετρα)
άλλο πάτημα γενικά, ξεκούραστο σε συνεχείς αναβάσεις ....

gregpap
07-10-2011, 06:56
περαστικα φιλε, παλι καλα που ταν μεχρι εκει...μην τ αφησεις ετσι ομως, κυνηγα τους με σχετικες μηνυσεις, να καταλαβουβ επιτελους οτι οδικη ασφαλεια κ προληψη δεν ειναι να στηνωμαστε στην πηγμενη κηφησιας κ να κοβουμε κλησεις για ζωνη στο σημειωτον ουτε για ολα τα ατυχηματα φταιει η υπερβολικη ταχυτητα...

v.g
07-10-2011, 07:30
τα τελη κυκλοφοριας γιατι τα πληρωνουμε αραγε?

Vespix
07-10-2011, 13:26
http://farm3.static.flickr.com/2464/3678790012_278492eec0.jpg (http://www.flickr.com/photos/tokotoukan/3678790012/)
Leave Your Myth in Greece T-Shirt (http://www.flickr.com/photos/tokotoukan/3678790012/) by Tokotoukan (http://www.flickr.com/people/tokotoukan/), on Flickr

περαστικα σου μεγαλε...

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
11-10-2011, 13:48
Ευχαριστώ όλους σας !!!!!!!!!!!!
Τελικά το θέμα το "έδωσα" να το αναλάβει ένας ποινικολόγος.... όσο για δόντια ακόμα είναι νωρίς... σήμερα πάντως ένας γνωστός μου οδοντίατρος έκανε κάποιες επεμβάσεις (και μάλιστα αμισθή γιατί απλά υπάρχουν και Ανθρωποι)σε καθαρισμό πέτρας για να βοηθήσει τα δόντια της κάτω γνάθου που πάιζουν απ' το ατύχημα (φυσιολογικό για μέρες ακόμα όπως μου είπε)

....Προχτές πήρα το ποδήλατο από φίλη που εκείνη τη βραδιά το κράτησε σπίτι της καθώς ήθελα να δω ζημιές ώστε να βγάλω συμπέρασμα τι ακριβώς έγινε καθώς όλα έγιναν σε δέκατα δευτερολέπτου ή ελάχιστα δευτερόλεπτα ....
... τελικά το ποδήλατο δεν εχει ούτε γρατζουνια επιβεβαιώνοντας την αρχική μου υποψία για το πως έγινε το ατύχημα... Φρενάρισα δυνατά στο χείλος πριν το φρεάτιο, το ποδήλατο λόγω γεωμετρίας (κούρσα) έκανε έντο και κατόπιν έπεσα στη σχάρα του φρεατίου ενώ πριν πρέπει να χτύπησα δόντια σαγόνι σε σημείο του τιμονιού (όπου και πάλι το τιμόνι δεν είχε σημάδια ή φθορα)

Σε ερώτηση συνποδιλάτη έαν φορούσα κράνος... δνε φορούσα αλλά και να φορούσα δεν θα με προστάτευε εκτός εάν ήταν full face (μοτοσυκλετάδικο). Η ίδια ερώτηση έγινε και σε Γιατρό του Ασκληπείου απ' την συνποδηλάτισα μου που η απάντηση του ήταν πως τα κράνη των ποδηλάτων ουσιαστικά δεν προστατεύουν από χτυπήματα(!?)

gregpap
11-10-2011, 13:58
μου λεγε παντως φιλος ταξιτζης οτι το φαινομενο ειναι συνηθες,δηλ λαθρομεταναστες κ οχι μονο αφαιρουν τα μεταλλικα καπακια απο φρεατια κ τα πουλανε ως scrap...πρεπει να γινει συντονισμενη κινηση απο το κρατος, ποιος κρατος τωρα θα μου πεις...

Σαργέντης
11-10-2011, 15:15
Τελικά το θέμα το "έδωσα" να το αναλάβει ένας ποινικολόγος.... όσο για δόντια ακόμα είναι νωρίς... σήμερα πάντως ένας γνωστός μου οδοντίατρος έκανε κάποιες επεμβάσεις (και μάλιστα αμισθή γιατί απλά υπάρχουν και Ανθρωποι)σε καθαρισμό πέτρας για να βοηθήσει τα δόντια της κάτω γνάθου που πάιζουν απ' το ατύχημα (φυσιολογικό για μέρες ακόμα όπως μου είπε)

....Προχτές πήρα το ποδήλατο από φίλη που εκείνη τη βραδιά το κράτησε σπίτι της καθώς ήθελα να δω ζημιές ώστε να βγάλω συμπέρασμα τι ακριβώς έγινε καθώς όλα έγιναν σε δέκατα δευτερολέπτου ή ελάχιστα δευτερόλεπτα ....
... τελικά το ποδήλατο δεν εχει ούτε γρατζουνια επιβεβαιώνοντας την αρχική μου υποψία για το πως έγινε το ατύχημα... Φρενάρισα δυνατά στο χείλος πριν το φρεάτιο, το ποδήλατο λόγω γεωμετρίας (κούρσα) έκανε έντο και κατόπιν έπεσα στη σχάρα του φρεατίου ενώ πριν πρέπει να χτύπησα δόντια σαγόνι σε σημείο του τιμονιού (όπου και πάλι το τιμόνι δεν είχε σημάδια ή φθορα)

Σε ερώτηση συνποδιλάτη έαν φορούσα κράνος... δνε φορούσα αλλά και να φορούσα δεν θα με προστάτευε εκτός εάν ήταν full face (μοτοσυκλετάδικο). Η ίδια ερώτηση έγινε και σε Γιατρό του Ασκληπείου απ' την συνποδηλάτισα μου που η απάντηση του ήταν πως τα κράνη των ποδηλάτων ουσιαστικά δεν προστατεύουν από χτυπήματα(!?)

Κώστα ...συγγνώμη για την πρότασή μου κιόλας.....βρες τίποτα τσακισμένες ζάντες καμπανιόλο ή σιμάνο-δεν ξέρω τι φόράς...κανένα παλιοκάρμπον πιρούνι....το πας που το πας δικαστικά αδερφέ.....βγάλε και κάτι παραπάνω και για το ποδηλατάκι σου...περαστικά αδερφέ...μη με παρεξηγείς...απλά εγώ έτσι θα το έκανα αν έφτανα στα δικαστήρια....

Σαργέντης
11-10-2011, 15:17

Κώστα ...συγγνώμη για την πρότασή μου κιόλας.....βρες τίποτα τσακισμένες ζάντες καμπανιόλο ή σιμάνο-δεν ξέρω τι φόράς...κανένα παλιοκάρμπον πιρούνι....το πας που το πας δικαστικά αδερφέ.....βγάλε και κάτι παραπάνω και για το ποδηλατάκι σου...περαστικά αδερφέ...μη με παρεξηγείς...απλά εγώ έτσι θα το έκανα αν έφτανα στα δικαστήρια....

σε φίλο....που είχε κάνει όπισθεν αυτοκίνητο και του είχε κάνει ζημιά......σπασμένη κλείδα και δήθεν στράβωμα σκελετού σε downhill ποδήλατο...εν έτει 1999-2000 περίπου.....400.000 δραχμές επιδικάσθηκαν για το ποδήλατο ......από το πουθενά....

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
11-10-2011, 19:38

σε φίλο....που είχε κάνει όπισθεν αυτοκίνητο και του είχε κάνει ζημιά......σπασμένη κλείδα και δήθεν στράβωμα σκελετού σε downhill ποδήλατο...εν έτει 1999-2000 περίπου.....400.000 δραχμές επιδικάσθηκαν για το ποδήλατο ......από το πουθενά....

!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σε ευχαριστώ φίλε για την ιδέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! έχεις δίκιο!!!!!!!

xitogeo
11-10-2011, 20:50
δεν θα ηθελα να μου το κανουν οποτε δεν το κανω.. απο την αλλη αφου οι δρομοι ειναι ετσι ποιαννεις το υπευθυνο και του σαλιωνεις το απυθμενο πηγαδι του