Vespafans

Vespafans (http://www.vespafans.gr/forum/index.php)
-   LX/LXV (http://www.vespafans.gr/forum/forumdisplay.php?f=68)
-   -   Vespa lx502T χρειάζεται δύναμη!! (http://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=4593)

mendoza 14-07-2016 22:03

Vespa lx502T χρειάζεται δύναμη!!

1 Attachment(s)
Καλησπερα μαγκες

Εχω ενα LX50 διχρονο το οποιο λατρεύω!!
Βασικα ειναι το καθημερινό μου μέσον πλέον η αλλη Ιταλίδα (Alfa147) δεν με πολυ βλέπει πλεονAttachment 11402 ,,

Το πρόβλημα μου ειναι οτι ειναι -επιεικώς - αδύναμο.
Η αλήθεια ειναι οτι εχω συνηθίσει σε πιο δυνατά σκούτερ (Beverly κτλ)και αν και δεν περιμενω κατι ανάλογο ,θα ήθελα με καποιο τροπο να το κανω να πηγαινει λιιιιγο πιο γρήγορα,ωστόσο θα ήθελα ταυτόχρονα να κρατήσω και την οικονομία του κοντά στα τωρινά πλαίσια !!

Μεχρι τωρα σκέφτηκα τα εξής :

1. Κιτ κύλινδροπιστονο στα 70 (ωστε να μην αλλάξω εξάτμιση και καρμπυρατέρ ισχύει ??

2.αν δεν ειναι αρκετό να προσθέσω μετέπειτα και κιτ βαριατορ - μπίλιες ,ιμάντα και ισως και συμπλέκτη?

Τι προτείνουν οι ειδικοί?
Οι σκέψεις μου ειναι σωστές ?
Πως να προχωρήσω εχετε να προτεινετε κάποιες μάρκες και μαγαζια? υπόψιν οτι βρίσκομαι Κυπρο τωρα

Οποιος ξέρει κατι ας γράψει 2γραμμες
Ευχαριστωωω

SaFiS 14-07-2016 23:15

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Μιας και στο συνεργείο παλαιότερα είχαμε βελτιώσει αρκετά Typhoon (ίδιος κινητήρας), το πιο αξιόπιστο κιτάκι που έχω δουλέψει ποτέ, είναι το μαντεμένιο της Polini (140.0181/R). Καρμπυρατέρ δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις (φοράς ήδη 17,5) παρα μόνο το κεντρικό ζιγκλέρ. Επίσης θα χρειαστεί και μια μικρή μόντα στο φιλτροκούτι για περισσότερο οξυγόνο. Στο κιτ υπάρχουν και πτερύγια για την reed τα οποία βοηθούν αρκετά. Στην μετάδοση το μόνο που αλλάζαμε ήταν οι μπίλιες του βαριατώρ, με τις πορτοκαλί που φορούσαν οι πρώτες γενιές Runner (6,3gr)...

Mε αυτά τα λίγα η Vespa σου θα είναι άλλο μηχανάκι...

"Εξωτικά" βαριατώρ, συμπλέκτες κλπ. για μένα σε αυτά τα μοτέρ είναι πεταμένα λεφτά...

Για μαγαζιά σε Κύπρο δεν ξέρω να σου πω. Μπορείς να επικοινωνήσεις με Κύρου (scootershop.gr) και να ρωτήσεις αν στέλνει Κύπρο. Αν δεν στέλνει, μετά κοιτάς στην SIP...

mendoza 15-07-2016 11:32

Quote:

Originally Posted by SaFiS (Μήνυμα 135300)
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Μιας και στο συνεργείο παλαιότερα είχαμε βελτιώσει αρκετά Typhoon (ίδιος κινητήρας), το πιο αξιόπιστο κιτάκι που έχω δουλέψει ποτέ, είναι το μαντεμένιο της Polini (140.0181/R). Καρμπυρατέρ δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις (φοράς ήδη 17,5) παρα μόνο το κεντρικό ζιγκλέρ. Επίσης θα χρειαστεί και μια μικρή μόντα στο φιλτροκούτι για περισσότερο οξυγόνο. Στο κιτ υπάρχουν και πτερύγια για την reed τα οποία βοηθούν αρκετά. Στην μετάδοση το μόνο που αλλάζαμε ήταν οι μπίλιες του βαριατώρ, με τις πορτοκαλί που φορούσαν οι πρώτες γενιές Runner (6,3gr)...

Mε αυτά τα λίγα η Vespa σου θα είναι άλλο μηχανάκι...

"Εξωτικά" βαριατώρ, συμπλέκτες κλπ. για μένα σε αυτά τα μοτέρ είναι πεταμένα λεφτά...

Για μαγαζιά σε Κύπρο δεν ξέρω να σου πω. Μπορείς να επικοινωνήσεις με Κύρου (scootershop.gr) και να ρωτήσεις αν στέλνει Κύπρο. Αν δεν στέλνει, μετά κοιτάς στην SIP...

Αδελφέ σε υπερευχαριστω! Τετοια λεγε μου για αλλα μηχανάκια και τρελαίνομαι τωρα !!:thankyou::thankyou:
Εχω εναν μηχανικό εδω ο οποιος ειναι γάτος ,Καλαμαράς και αυτος :D
Οτι του παω θα το μοντάρει άνετα,,

Τι ζιγκλερ θα χρειαστώ? επισης για το φίλτροκουτι εχει πουθενά στο φόρουμ τίποτα οδηγίες? μπίλιες 6,3gr θεωρώ θα βρω εύκολα, το κιτ βλεπω δεν το εχει καν το scootershop ,εχει για το δικό μου μονο 2αλουμινενια μαλοσι,το ενα μάλιστα με 1ελατηριο 😅😅
αρα μαλλον απο sip θα παρω,,

Σε ευχαριστω παρα πολυ

mendoza 15-07-2016 11:43

1 Attachment(s)
Attachment 11403

Αδερφε αυτο εδω ειναι σωστα??

mendoza 15-07-2016 11:44

δεν φαινεται τίποτα,,

Stamatis 15-07-2016 11:47

Ξεκίνα μονο με μπίλιες. Τίποτα άλλο.
Κάνουν διαφορά ουσιαστική. Δεν αλλάζουν τίποτα στη δύναμη, αλλά κάνουν διαφορά στην επιτάχυνση.
Δοκίμασε αυτό και μετά βλέπεις.

mendoza 16-07-2016 08:47

Quote:

Originally Posted by Stamatis (Μήνυμα 135319)
Ξεκίνα μονο με μπίλιες. Τίποτα άλλο.
Κάνουν διαφορά ουσιαστική. Δεν αλλάζουν τίποτα στη δύναμη, αλλά κάνουν διαφορά στην επιτάχυνση.
Δοκίμασε αυτό και μετά βλέπεις.

τοσο πολυ ε,, τωρα απο οτι προσπαθώ να καταλάβω ειναι 8γραμμαρια,αν παω μονο για τις μπίλιες να βάλω 6,3 ?

επισης βλεπω στο scootershop εχει 2 kit polini ,το ενα ειναι το corsa R ειναι ακριβότερο (209€)και προφανως πιο αποδοτικό αλλα γράφει στην περιγραφή οτι αυτο επιπλέον θελει και εξάτμιση sport υποχρεωτικά κ γω δεν ψηνομαι να αλλάξω εξάτμιση,,

Stamatis 16-07-2016 09:10

Βαλε μπιλιες και βλεπεις.
Ενα ενα τα πραγματα.

SaFiS 16-07-2016 12:21

Βασικά γράψε λάθος για τα γραμμάρια. 6,3gr με 6,5gr φοράνε απο μαμά και βάζω τα πορτοκαλί του Runner που είναι 5,3gr. Είσαι σίγουρος πως φοράς 8gr? Με τι τα μέτρησες? Έχεις ζυγαριά ακριβείας? Αν φοράς όντως 8gr μήπως στην Κύπρο είναι πιο κομμένα τα 50άρια? Ροδέλα απο το βαριατώρ και την γωνία στην εξάτμιση τα κάνατε?

mendoza 26-07-2016 16:31

Quote:

Originally Posted by SaFiS (Μήνυμα 135334)
Βασικά γράψε λάθος για τα γραμμάρια. 6,3gr με 6,5gr φοράνε απο μαμά και βάζω τα πορτοκαλί του Runner που είναι 5,3gr. Είσαι σίγουρος πως φοράς 8gr? Με τι τα μέτρησες? Έχεις ζυγαριά ακριβείας? Αν φοράς όντως 8gr μήπως στην Κύπρο είναι πιο κομμένα τα 50άρια? Ροδέλα απο το βαριατώρ και την γωνία στην εξάτμιση τα κάνατε?

Αδερφέ οχι δεν ειμαι σίγουρος,έψαχνα καποια τεχνικά χαρακτηριστικά και κάπου είδα 8gr αλλα ολα αυτα απο το Ίντερνετ..

Οχι δεν εχω κανει ακομα τιποτα πανω στη βεσπα ειναι μαμισια εντελώς χωρις καμμία μετατροπή,,

All times are GMT +2. The time now is 22:28.