Vespafans

Vespafans (http://www.vespafans.gr/forum/index.php)
-   Large Frame (http://www.vespafans.gr/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Με αρετή και τόλμη (http://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=4970)

ΜΑΝΤΑΛ 30-12-2017 16:19

Με αρετή και τόλμη

Με τη σκεψη take it or leave it , πηρα την αποφαση να λυσω τη rally 200 του 1978 και να βγαλω εισητηριο με επιστροφη. Χωρος υπαρχει, χρονος λιγοτερος και χρημα ακομα λιγοτερο. Η vespa λυνεται και θα παει για αμμοβολη, κοψε- ραψε, ασταρωμα και βαψιμο. Rally 200 μονο rosso corsa και ξερο ψωμι.
Θα ανεβασω φωτο συντομα. Στο δεσε αν δεν τα καταφερω θα χρειαστω βοηθεια, χερια και οτι μπορει να προσφερει καποιος ( οχι σε υλικα αγαθα ) αλλα σε ηθικη και ψυχολογικη υποστηριξη οπως επιτασει ο κοσμος της βεσπας. Θα παρεχω ζεστη στεγη , μπυρες και καλαμαρακια.
Χειροκροτηστε με.

MIKE 30-12-2017 18:02

τα εχεις ηδη καταφερει. χρονια πολλα σε ολους....

Stamatis 30-12-2017 18:46

Καλο κουραγιο.
Με υγεια το 2019. (Ξερω τι λεω)

cosafiv 30-12-2017 20:06

Quote:

Originally Posted by ΜΑΝΤΑΛ (Μήνυμα 139539)
Με τη σκεψη take it or leave it , πηρα την αποφαση να λυσω τη rally 200 του 1978 και να βγαλω εισητηριο με επιστροφη. Χωρος υπαρχει, χρονος λιγοτερος και χρημα ακομα λιγοτερο. Η vespa λυνεται και θα παει για αμμοβολη, κοψε- ραψε, ασταρωμα και βαψιμο. Rally 200 μονο rosso corsa και ξερο ψωμι.
Θα ανεβασω φωτο συντομα. Στο δεσε αν δεν τα καταφερω θα χρειαστω βοηθεια, χερια και οτι μπορει να προσφερει καποιος ( οχι σε υλικα αγαθα ) αλλα σε ηθικη και ψυχολογικη υποστηριξη οπως επιτασει ο κοσμος της βεσπας. Θα παρεχω ζεστη στεγη , μπυρες και καλαμαρακια.
Χειροκροτηστε με.

χρονια πολλα Παναγιωτη,

βαλε καλαμαρακια και ερχομαι,
στο μονταρισμα δεν ειμαι καλος , αλλα στα καλαμαρακια και στις μπυρες , εχω "ονομα"...!!!!

ΜΑΝΤΑΛ 30-12-2017 20:34

Quote:

Originally Posted by MIKE (Μήνυμα 139540)
τα εχεις ηδη καταφερει. χρονια πολλα σε ολους....

Ευχαριστω

ΜΑΝΤΑΛ 30-12-2017 20:37

Quote:

Originally Posted by Stamatis (Μήνυμα 139541)
Καλο κουραγιο.
Με υγεια το 2019. (Ξερω τι λεω)

2019........λες να παει τοσο μακρια?
Θα βγαλω το μονταρισμα σε πλειστηριασμο στο φορουμ .....με αμοιβη.
Ολο και καποιος θα ερθει. Τοσες μπυρες.....τοσα καλαμαρακια.....να πανε χαμενα?

ΜΑΝΤΑΛ 30-12-2017 20:38

Quote:

Originally Posted by cosafiv (Μήνυμα 139542)
χρονια πολλα Παναγιωτη,

βαλε καλαμαρακια και ερχομαι,
στο μονταρισμα δεν ειμαι καλος , αλλα στα καλαμαρακια και στις μπυρες , εχω "ονομα"...!!!!

Ολοι καλοδεχουμενοι..... καλη χρονια φιλε.

δημητρης 30-12-2017 20:58

Τα ανταλακτικα αν εχεις,η δουλεια δεν ειναι τπτ...δεν ηξερα να περασω μια ντιζα,και ξαφνου δινω και συμβουλες για tuning:whistle:..βεσπα ειναι οχι cbrgsxryzwrr1tuonoκαιδεσυμαζευεται

Stathis 30-12-2017 22:05

with the good!

ΜΑΝΤΑΛ 31-12-2017 00:16

Quote:

Originally Posted by δημητρης (Μήνυμα 139546)
Τα ανταλακτικα αν εχεις,η δουλεια δεν ειναι τπτ...δεν ηξερα να περασω μια ντιζα,και ξαφνου δινω και συμβουλες για tuning:whistle:..βεσπα ειναι οχι cbrgsxryzwrr1tuonoκαιδεσυμαζευεται

Εχεις δικιο. Περυσι αντικατεστησα τα καλωδια στο μανιατο στη p200e με τηλεφωνικες οδηγιες.
Ομως το μονταρισμα φαινεται να εχει πολυ δουλεια και διαβασμα στο youtube, αν δεν το εχεις ξανακανει.

ΜΑΝΤΑΛ 31-12-2017 00:18

Quote:

Originally Posted by Stathis (Μήνυμα 139547)
with the good!

From your mouth and to God's ear..

Stamatis 31-12-2017 01:09

Καλα. Πολλοι ελυσαν λιγοι εδεσαν.
Δεν παω να στη σπασω, ρεαλιστικα μιλαμε.
Οτι θες, εδω ειμαστε.

manolis125px 31-12-2017 09:28

Quote:

Originally Posted by Stamatis (Μήνυμα 139551)
Οτι θες, εδω ειμαστε.

ισως η πιο σοβαρη κουβεντα εδω μεσα.........
δεν υποτιμω κανεναν αλλα το θεμα θελει γνωσεις που τις αποκτας μετα απο 2-3 μηχανακια....

ΜΑΝΤΑΛ 31-12-2017 09:45

Quote:

Originally Posted by Stamatis (Μήνυμα 139551)
Οτι θες, εδω ειμαστε.

Φαινεται οτι εχει πολλες λεπτομερειες σε καλωδιωση , ντιζες, λαιμος, μπροστινο φρενο .
Ειδικα στο τιμονι γονεται το ελα να δεις.
Το σημαντικο ειναι οτι εχω χωρο και δεν βιαζομαι.
Επισης εχω 25 ημερες υπολοιπο αδειας ......χαχα.

Οσοι δεν εδεσαν τι εκαναν? Το σταυρο τους?
Εσυ Σταματη εχεις δεσει? Προσεχε τι θα απαντησεις....:χαχαχα

Stamatis 31-12-2017 10:44

Quote:

Originally Posted by ΜΑΝΤΑΛ (Μήνυμα 139553)
Φαινεται οτι εχει πολλες λεπτομερειες σε καλωδιωση , ντιζες, λαιμος, μπροστινο φρενο .
Ειδικα στο τιμονι γονεται το ελα να δεις.
Το σημαντικο ειναι οτι εχω χωρο και δεν βιαζομαι.
Επισης εχω 25 ημερες υπολοιπο αδειας ......χαχα.

Οσοι δεν εδεσαν τι εκαναν? Το σταυρο τους?
Εσυ Σταματη εχεις δεσει? Προσεχε τι θα απαντησεις....:χαχαχα

Οχι. Τα εχω φερει μεχρι ενα σημειο και παντα τα τελειωνει αλλος.
Ο λογος ειναι οτι οταν φτανεις στο τελος, εχεις σιχαθει τοσο, που απλα θελεις να τελειωνεις.
Αν μιλαμε για εμενα, που δεν δεχομαι να ξαναμπει επανω σκουριασμενη βιδα, η φορεμενη ντιζα, το δεσιμο ειναι φοβερη ψυχολογικη πιεση.
Περασα απο πολλα σταδια του «φτιαξτο μονος σου» και καποια στιγμη σταματησα να επισκευαζω και τις επαιρνα ετοιμες απο αλλους αλλα ακομα και εκει ολο κατι εβρισκα να με χαλαει.
Η λυση που βρηκα πως με ικανοποιει ειναι πως λυνεις μονος σου, αποφασιζεις μετα σακουλακι-σακουλακι (γιατι οταν λυνεις τα βαζεις ανα ενοτητες σε σακουλακια) τι πρεπει να αλλαξεις η να καθαρισεις η να βελτιωσεις και το αγοραζεις, φτιαχνεις, καθαριζεις και οταν ολα ειναι οκ (κατι που απαιτει ειτε πολυ χρημα ειτε πολυ χρονο) τοτε αρχιζεις να κουμπωνεις.
Επειδη ομως πλεον δεν μιλαμε για κομματια (κινητηρα, καρμπυρατερ κτλ) αλλα για υποδιαιρεσεις απο κομματια (κινητηρας λυμενος σε στροφαλο, καρτερ, πιστονι κτλ) καρμπυρατερ σε «βιδες» κτλ, ο χρονος δεν φτανει ποτε και ετσι μιλαει το χρημα. Ενας μαστορας που εχει δεσει 1.000 κινητηρες ξερει αν θα βγαλει ανοχες κατι και βαζει επιτοπου τη ροδελα που πρεπει σε αντιθεση με εμας, που θα δεσουμε, θα κοπαναει και θα ξαναλυσουμε αφου σηκωσουμε θρεντ "παιδια κοπαναει ο στροφαλος, τι κανουμε τωρα".
Σαφως και μπορω να το φερω μεχρι ενα σημειο και αυτο κανω, και σαφως και αν ειχα ασχοληθει αποκλειστικα με ενα μοντελο θα ειχα ανεση να δεσω γνωριζοντας τα χουγια του, αλλα η καθε μια πασχει απο διαφορετικα πραγματα και μονο η εμπειρια καλυπτει το προβλημα αυτο.

Οταν φτιαχνοταν η Λαμπρεττα μου, ο μαστορας, πολυ καλο παιδι και φιλοτιμο, ειχε κανει τρομερη προσπαθεια με καλο αποτελεσμα.
Δεν ειχε ομως εμπειρια απο Λαμπρεττα.
Χτυπαγε μεσα στην κασα ενα γραναζι.
Φαγαμε μπορει και ενα μηνα με ροδελιτσες, σφιξιματα, ψαξιμο.
Τιποτα.
Πηγα σε αλλον μαστορα, σε 5 (πεντε) λεπτα αλλαξε ενα ελατηριο που ηξερε πως φταιει και τελος.
Η λυση ηταν πως το κιτ, ερχεται με λαθος ελατηριο απο τη μανα του.
Αυτο πως μπορεις να το ξερεις;

Για αυτο και λεω παντα καλα ξετελεματα σε οποιον λυνει και ποτε καλη αρχη.

Φυσικα υπαρχει και η κατηγορια, λυνω, βαφω, δενω οτι εβγαλα και τελος.
Και αυτη ειναι και η διαφορα που βλεπεις οταν βαλεις δυο βεσπες πλαϊ-πλαϊ.
Κατω απο το χρωμα ειναι οι διαφορές.

Πολλοι διαφωνουν μαζι μου, οπως και εγω με αυτους.
Αλλα τη γνωμη μου θα τη λεω παντα.
Οχι για να εχω δικιο, απλα για αυτον τον εναν που εχει ιδια αποψη με εμενα και θα προετοιμαστει αναλογα αν με ακουσει.
Χρονια Πολλα και καλους δρομους.

ΜΑΝΤΑΛ 31-12-2017 10:58

Quote:

Originally Posted by Stamatis (Μήνυμα 139554)
Οχι. Τα εχω φερει μεχρι ενα σημειο και παντα τα τελειωνει αλλος.
Ο λογος ειναι οτι οταν φτανεις στο τελος, εχεις σιχαθει τοσο, που απλα θελεις να τελειωνεις.
Αν μιλαμε για εμενα, που δεν δεχομαι να ξαναμπει επανω σκουριασμενη βιδα, η φορεμενη ντιζα, το δεσιμο ειναι φοβερη ψυχολογικη πιεση.
Περασα απο πολλα σταδια του «φτιαξτο μονος σου» και καποια στιγμη σταματησα να επισκευαζω και τις επαιρνα ετοιμες απο αλλους αλλα ακομα και εκει ολο κατι εβρισκα να με χαλαει.
Η λυση που βρηκα πως με ικανοποιει ειναι πως λυνεις μονος σου, αποφασιζεις μετα σακουλακι-σακουλακι (γιατι οταν λυνεις τα βαζεις ανα ενοτητες σε σακουλακια) τι πρεπει να αλλαξεις η να καθαρισεις η να βελτιωσεις και το αγοραζεις, φτιαχνεις, καθαριζεις και οταν ολα ειναι οκ (κατι που απαιτει ειτε πολυ χρημα ειτε πολυ χρονο) τοτε αρχιζεις να κουμπωνεις.
Επειδη ομως πλεον δεν μιλαμε για κομματια (κινητηρα, καρμπυρατερ κτλ) αλλα για υποδιαιρεσεις απο κομματια (κινητηρας λυμενος σε στροφαλο, καρτερ, πιστονι κτλ) καρμπυρατερ σε «βιδες» κτλ, ο χρονος δεν φτανει ποτε και ετσι μιλαει το χρημα. Ενας μαστορας που εχει δεσει 1.000 κινητηρες ξερει αν θα βγαλει ανοχες κατι και βαζει επιτοπου τη ροδελα που πρεπει σε αντιθεση με εμας, που θα δεσουμε, θα κοπαναει και θα ξαναλυσουμε αφου σηκωσουμε θρεντ "παιδια κοπαναει ο στροφαλος, τι κανουμε τωρα".
Σαφως και μπορω να το φερω μεχρι ενα σημειο και αυτο κανω, και σαφως και αν ειχα ασχοληθει αποκλειστικα με ενα μοντελο θα ειχα ανεση να δεσω γνωριζοντας τα χουγια του, αλλα η καθε μια πασχει απο διαφορετικα πραγματα και μονο η εμπειρια καλυπτει το προβλημα αυτο.

Οταν φτιαχνοταν η Λαμπρεττα μου, ο μαστορας, πολυ καλο παιδι και φιλοτιμο, ειχε κανει τρομερη προσπαθεια με καλο αποτελεσμα.
Δεν ειχε ομως εμπειρια απο Λαμπρεττα.
Χτυπαγε μεσα στην κασα ενα γραναζι.
Φαγαμε μπορει και ενα μηνα με ροδελιτσες, σφιξιματα, ψαξιμο.
Τιποτα.
Πηγα σε αλλον μαστορα, σε 5 (πεντε) λεπτα αλλαξε ενα ελατηριο που ηξερε πως φταιει και τελος.
Η λυση ηταν πως το κιτ, ερχεται με λαθος ελατηριο απο τη μανα του.
Αυτο πως μπορεις να το ξερεις;

Για αυτο και λεω παντα καλα ξετελεματα σε οποιον λυνει και ποτε καλη αρχη.

Φυσικα υπαρχει και η κατηγορια, λυνω, βαφω, δενω οτι εβγαλα και τελος.
Και αυτη ειναι και η διαφορα που βλεπεις οταν βαλεις δυο βεσπες πλαϊ-πλαϊ.
Κατω απο το χρωμα ειναι οι διαφορές.

Πολλοι διαφωνουν μαζι μου, οπως και εγω με αυτους.
Αλλα τη γνωμη μου θα τη λεω παντα.
Οχι για να εχω δικιο, απλα για αυτον τον εναν που εχει ιδια αποψη με εμενα και θα προετοιμαστει αναλογα αν με ακουσει.
Χρονια Πολλα και καλους δρομους.

Συμφωνω απόλυτα σε ολα.
Προσωπικα θα βαλω πανω οτι εβγαλα και θα αλλαξω οτι θεωρω οτι πρεπει πχ σινεμπλοκ κινητηρα, ρουλεμαν λαιμου, λαστιχακια. Δεν θελω να με αγχωνει το δεσιμο. Δεν με πειραζει αν ξαναλυσω για κατι που ξεχασα. Θα κανω το ταξιδι και οτι γινει.

Καλη χρονια σε ολους μας.

δημητρης 31-12-2017 11:51

Να σεντονιασω κιεγω γιατι βαριεμαι.εγω πριν λυσω δεσω,κανω λιστα.μια με εργασιες και μια με υλικα.για τις εργασιες πεφτει μελετη σκεψη ερωτησεις απο πριν και διαλογισμος και τα υλικα τα μαζευω πρωτα ολα,ανταλακτικα,εργαλεια,καινουργιες ντιζες κλπ ψιλολογια παντα καινουργια,τζαμπα ειναι κλπ.βιδες σκατα μανα ανοξειδωτα(προλο που το σασι ειναι μεστη σκουρια,αλλα no paint no chrome no problem λεει ενα σοφο ρητο!)αλλοι τα χωνουν στα βαψιματα,δε μαπασχολει διολου το θεμα,παρολου που θαυμαζω μια racing vespa μεστις λεπτομεροιες και τις customδουλειες.δεν το εχω απλα με τις φαναρτζοδουλειες,δεν εχω τη υπομονη.μετα αποσα περασα με τα μαστορια,απλα δεν το παω να το σενιαρει καποιος,δεν θελω να δωσω ουτε ενα ευρω σε κανεναν και το παλευω μονος.προτειμω να τα δινω σε αμορτισρ και καρμπ και φρενα.εμενα μαρεσουν οι επιδοσεις σε ολους τους τομεις που εχω επενδυσει πολλα και μπορω να εχω και αποψη.αναθεμα κιαν μπορεσω πλεον να οδηγησω μαμα βεσπα,θα σκοτωθω!Μανταλε,οπως λυσεις θα δεσεις.το τιμονι ειναι ενας μεγαλος μπελας συμφωνω και πεφτει πολυ καντηλι.χρειαζεσαι ενα δυο ατομα να το εχουν ξανακανει και ενα τηλέφωνο.η αληθεια που ειπε κιο σταματης επισης ειναι οτι αν εισαι σχολαστικος ειδικα με το βαψιμο,σαυτες τις κολοβεσπες,οτι κιαν κανεις κινδυνευεις να τη χαραξεις-χτυπησεις.αν εισαι σαν κιεμενα απλα χρησιμοποιεις βια κιολα οκ μπαινουν και χωρανε,αυτη ειναι και η φιλοσοφια του rat κιοχι το "επιμελως ατημέλητο"αν οχι,οντως ειναι πονοκεφαλος μεγαλος!ειμαι η αλλη πλευρα του νομισματος για το σταματη!
Χωσε μη μασας

ΜΑΝΤΑΛ 31-12-2017 12:13

Quote:

Originally Posted by δημητρης (Μήνυμα 139556)
Να σεντονιασω κιεγω γιατι βαριεμαι.εγω πριν λυσω δεσω,κανω λιστα.μια με εργασιες και μια με υλικα.για τις εργασιες πεφτει μελετη σκεψη ερωτησεις απο πριν και διαλογισμος και τα υλικα τα μαζευω πρωτα ολα,ανταλακτικα,εργαλεια,καινουργιες ντιζες κλπ ψιλολογια παντα καινουργια,τζαμπα ειναι κλπ.βιδες σκατα μανα ανοξειδωτα(προλο που το σασι ειναι μεστη σκουρια,αλλα no paint no chrome no problem λεει ενα σοφο ρητο!)αλλοι τα χωνουν στα βαψιματα,δε μαπασχολει διολου το θεμα,παρολου που θαυμαζω μια racing vespa μεστις λεπτομεροιες και τις customδουλειες.δεν το εχω απλα με τις φαναρτζοδουλειες,δεν εχω τη υπομονη.μετα αποσα περασα με τα μαστορια,απλα δεν το παω να το σενιαρει καποιος,δεν θελω να δωσω ουτε ενα ευρω σε κανεναν και το παλευω μονος.προτειμω να τα δινω σε αμορτισρ και καρμπ και φρενα.εμενα μαρεσουν οι επιδοσεις σε ολους τους τομεις που εχω επενδυσει πολλα και μπορω να εχω και αποψη.αναθεμα κιαν μπορεσω πλεον να οδηγησω μαμα βεσπα,θα σκοτωθω!Μανταλε,οπως λυσεις θα δεσεις.το τιμονι ειναι ενας μεγαλος μπελας συμφωνω και πεφτει πολυ καντηλι.χρειαζεσαι ενα δυο ατομα να το εχουν ξανακανει και ενα τηλέφωνο.η αληθεια που ειπε κιο σταματης επισης ειναι οτι αν εισαι σχολαστικος ειδικα με το βαψιμο,σαυτες τις κολοβεσπες,οτι κιαν κανεις κινδυνευεις να τη χαραξεις-χτυπησεις.αν εισαι σαν κιεμενα απλα χρησιμοποιεις βια κιολα οκ μπαινουν και χωρανε,αυτη ειναι και η φιλοσοφια του rat κιοχι το "επιμελως ατημέλητο"αν οχι,οντως ειναι πονοκεφαλος μεγαλος!ειμαι η αλλη πλευρα του νομισματος για το σταματη!
Χωσε μη μασας

Δημητρη με λενε Παναγιωτη Μανταλωζη εξου και το MAΝΤΑΛ.
Συμφωνω με το Σταματη ομως για βεσπες πιο σπανιες.
Κατα τα αλλα εχω κανει οτι προανεφερες. Τη ραλλυ την εχω ηδη ενα χρονο και εχει γινει μελετη για αρκετα πραγματα. Εχουν αγοραστει αρκετα πραγματα basic.
Εχω φαει ηδη τρια δακτυλα στο λυσιμο , σημερα την ελυσα , ολα σε σακκουλακια απλωμενα πανω σε ανοιχτοχρωμη κουβερτα και μες στην εβδομαδα παει για αμμοβολη φαναρτζη βαψιμο. Σε 1 μηνα θα ειναι κοντα μου.
Ο χωρος δεν μου ειναι αγνωστος. Εργαζομαι σε εταιρεια ανακυκλωσης και εχω τη μοναδα με τα αυτοκινητα ως reused τα sparepart. Τα συνεργεια ειναι οι βασικοι μου πελατες.
Η βεσπα θελω να ειναι ετοιμη το καλοκαιρι......!?

Καλη χρονια σου ευχομαι.

δημητρης 31-12-2017 12:52

Καλη χρονια σε ολους!νταξ ραλυ ειναι οχι px!εγω βρισκω ενα καλο σασι,πεταω το δικο μου και ολα καλα!

ΜΑΝΤΑΛ 07-01-2018 19:59

1 Attachment(s)
Και μια φωτο

ΜΑΝΤΑΛ 07-01-2018 20:04

2 Attachment(s)
Και αλλες

ΜΑΝΤΑΛ 08-01-2018 15:58

3 Attachment(s)
Το σώμα και τα παρελκόμενα δόθηκαν για φαναρτζοδουλειές και βαψίματα.
2 μήνες παράδοση max.
Λίγη δυσκολία στο λύσιμο του λαιμού διότι δεν είχα το κατάληλο εργαλείο αλλά εφτιαξα εργαλείο πατέντα , πολύ εύκολα το λύσιμο του πείρου του ποδόφρενου με ένα ιδιαίτερο κόλπο και ένα σινεμπλοκ του πίσω τροχού διαλυμένο τόσο ώστε να έχει στραβώσει το πάνω μέρος του πίσω αμορτισερ.
Το λύσιμο μου πήρε 3 ώρες στο σύνολο , 4 με 5 ημέρες αργά σχολαστικά και με προσοχή.
Όλα σε σακκουλάκια , τα οποιά θα αρχίσω να ανοίγω σιγά σιγά και να καθαρίζω ή να αντικαθιστώ, ότι δεν θέλω να ξαναβάλω.
Η νέα καλωδίωση και οι νέες ντίζες είναι στο δρόμο καθώς και τα σινιμεμπλοκ μπρος-πίσω του μοτερ.

All times are GMT +2. The time now is 10:15.