Vespafans

Vespafans (http://www.vespafans.gr/forum/index.php)
-   Series III (http://www.vespafans.gr/forum/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Lambretta TV175 S3 1962 - H μοναχική ιστορία μιας "επισκευής" (http://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=3500)

GiannisG 22-01-2014 09:36

Lambretta TV175 S3 1962 - H μοναχική ιστορία μιας "επισκευής"

Lambretta TV175 S3 1962 - H μοναχική ιστορία μιας "επισκευής"

GiannisG 22-01-2014 09:38

Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα στην παρέα σας.
Απο πολύ μικρός είχα στο μυαλό μου την εικόνα μιας παρατημένης "βέσπας" στο υπόγειο του σπιτιού μου. Σημασία δεν έδωσα ποτε. Μα ποτέ όμως. Μεγάλωσα, παντρεύτηκα, τα ίδια.
Κάποια στιγμή αξιώθηκα να καθαρίσω το υπόγειο και να αξιοποιήσω το ένα δωμάτιο του ώς εργαστήρι για τα hobby μου. Τότε "βρέθηκα" μπροστά σε μία καλλονή που δες της είχα δώσει ποτέ σημασία και ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος. Πρόκειται για μια Lambretta TV 175 Series 3 αγορασμένη απο τον πατέρα μου στις αρχές του '60 απο το εργοστάσιο της INOCCENTI στην Ιταλία. Το μηχανάκι μπήκε στην άκρη το '68 - '70 και απο τότε δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε ΠΟΤΕ. Είναι σε σχετικά καλή κατάσταση αν και του λείπουν ορισμένα πραγματάκια.

GiannisG 22-01-2014 09:44

4 Attachment(s)
20.575 Κm... Μόνο;;; Ο πατέρας μου πιστεύει οτι μάλλον είναι 120.575...

Τόσα χιλιόμετρα όμως σε 6-7 χρόνια;;; Μετά μου είπε το μυστικό...

Έκανε το γύρο της Ιταλίας και η χάρη του έφτασε μέχρι Γαλλία με το μηχανάκι...

Μάλιστα...

Stathis 22-01-2014 09:48

Μπραβο γιαννη ωραια ιστορια, γραψε τι σου λειπει να βοηθησουμε.

Sent using Tapatalk

GiannisG 22-01-2014 09:52

2 Attachment(s)
Tέλος πάντων... ψάχνωντας γύρω - γύρω το μηχανάκι... έλειπε το καρμπυρατέρ!
Δεν είναι δυνατόν σκέφτομαι... κάπου θα είναι...

Ψάχνω - ψάχνω και τελικά το βρίσκω μέσα σε μια σακούλα...

pepe 22-01-2014 10:04

Αυτά είναι υπόγεια!
Καλή φάση, καλή συνέχεια

GiannisG 22-01-2014 10:05

3 Attachment(s)
Τότε λοιπόν, τον Οκτώβριο του '12 μου καρφώθηκε στο μυαλό να το φτιάξω, ανακατασκευάσω, επισκευάσω μόνος μου. Μάλιστα, όλα καλά. Μόνο που δεν έχω καθόλου χρόνο, τα χρήματα πλέον δεν περισσεύουν και γενικά δεν έχω καμμιά απολύτως ιδέα, είτε απο φαναρτζοδουλειές, είτε απο μηχανικά...
Πάρα πολύ ωραιά... Βοήθεια απο φίλους; Φίλους έχω, ποιος θα έρθει όμως 11 το βράδυ να βοηθήσει που όλοι είμαστε παντρεμένοι με παιδιά και δουλεύουμε άπειρες ώρες;

Το σκέφτομαι, το ξανασκέφτομαι, λέω μέσα μου πάμε και όπου βγεί...

Το πολύ, πολυ να τα κάνω σ@@@α και να καταστρέψω ενα κομμάτι της οικογενειακής μου ιστορίας....

Αρχίζω λοιπόν το λύσιμο...

GiannisG 22-01-2014 10:20

Ετσί ξεκινά λοιπόν μια μοναχική ιστορία, άπειρου διαβάσματος και άπειρης προσωπικής δουλειάς. Το μηχανάκι μου πήρε περίπου 3-4 μήνες να το λύσω τελείως. Μου έκανε εντύπωση το ότι δεν είχε καθόλου σκουριές. ΚΑΘΟΛΟΥ! Ωραία σκέπτομαι... Αμμοβολή η τρίψιμο; Την φοβάμαι την αμμοβολή... δεν πειράζει, χρόνο έχουμε μπροστά μας...

Και ξεκινά το τρίψιμο... άπειρο τριψιμο... μάτωσαν τα χέρια μου και πιάστηκε η πλάτη μου. Τελικά βέβαια κατα την ταπεινή μου γνώμη καλά έκανα... Σκουριασμένη λαμαρίνα δεν βρήκα πουθενά... Η επιφανειακή σκουριά έφυγε εύκολα. Προφανώς το ότι ο πατέρας μου κάποια στιγμη την είχε δώσει σε κάποιο τζιμάνι* να την ξαναβάψει βγήκε σε καλό.

* Τζιμάνι - γιατι το παληκάρι τότε καλή του ώρα όπου και να βρίσκεται είχε πιάσει το πιστόλι και έβαφε απο πάνω χωρίς αύριο. Σηματάκια - λάστιχα - μέχρι και λίγο το καπάκι του κάρτερ. Εύκολες δουλειές... που να λύνουμε τώρα....

GiannisG 22-01-2014 10:33

2 Attachment(s)
Ωραία λοιπόν... τρίψαμε... πρέπει να ασταρώσουμε τώρα. Ευτυχώς αεροσυμπιεστή & πιστόλι έχω. Πώς κρεμάμε όμως το σκελετό; Θα φτιάξω ένα ξύλινο σκελετο να κάνω την δουλειά μου... και ο θεός βοηθός...

cozanostra 22-01-2014 10:39

Μπράβο εισαι σε καλο δρόμο ......καλη συνέχεια!!

All times are GMT +2. The time now is 10:12.