Vespafans

Vespafans (http://www.vespafans.gr/forum/index.php)
-   Cosa (http://www.vespafans.gr/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   cosa 2 αμορτισέρ..... (http://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=4917)

John Brls 30-09-2017 18:20

cosa 2 αμορτισέρ.....

καλησπέρα σε ολους.Εχω θέμα με το πίσω αμορτισέρ στην cosa μου.Οταν πέφτω σε λακούβα, η περνάω απο σαμάρια,κοπανάει.Δηλαδή κούτσουρο.Δεν εχει αλλαχτεί ποτέ το αμορτισέρ.Οταν εχω δεύτερο άτομο ακόμη χειρότερα.Στόν δρόμο πάει καλά, και στρίβει εντάξει.Μήπως ήρθε η ώρα για αλλαγή?Τι προτείνεται.Πρέπει να αλλάξω και το μπροστινό?Η cosa είναι normal και η χρήση της είναι κυρίως στην πόλη, και ταξιδάκια κοντινά.Εχει ο Κύρου FA. ITALIA εμπρός και πίσω με 105 euros.τα έχει δοκιμάσει κάποιος? η να μου προτείνεται κατι αλλο δοκιμασμένο?

cosafiv 30-09-2017 19:49

το 1995...(επειδη ειμαι αρχαιος),
ηθελα να τρεξω στο 1ο βεσπαθλον, που ηταν ενας αγωνας 1040 χλμ , στην διαδρομη Πειραιας- Θεσσαλονικη-Πειραιας χωρις σταση..., σε μια εθνικη οδο , που την εφτιαχναν , μηνα Νοεμβριο...
τοτε ειχε βγαλει ο Κυρου, κατι σκληρα ελατηρια, που τα εβαζες αντικαθιστωντας της μαμας,
το αποτελεσμα , ηταν και ειναι φανταστικο, ακομα αυτα φοραω και οταν πεφτω σε σαμαρακια , δεν ψαλιδιζει καθολου,
μονο που πρεπει να αλλαξεις και τα 2, αν αλλαξεις μονο το ενα , κινδυνευεις να σκοτωθεις...
μαλιστα στο μπροστινο, βαζεις μεταχειρισμενο απο πισω ΡΧ
παρε , λοιπον τηλ τον Κυρου και μιλα μαζι του...

για την ιστορια, τερματισα 2ος...
τοτε ημουν γυρω στα 40...
και με κερδισε ενας πιο μεγαλος, ο Χρυσικοπουλος Χρηστος,
οι πιο πολλοι, τοτε πιτσιρικαδες , με τα παχια λογια, "εκλασαν μαλι"...
μαλιστα, επειδη τους "ξεφωνισαμε", στο επομενο βεσπαθλο, μας ρουφιανεψαν εγγραφως στην τροχαια...

John Brls 30-09-2017 20:13

Ωραία ιστορία αυτή,σου βγάζω το καπέλο.Αν αλλάξω μόνο τα ελατήρια, πρέπει να κάνω servise, λάδι τσιμούχες στα αμορτισέρ?γιατί κι αυτά είναι 23 χρόνων,και εγω τα εχω τα κιλά μου.94 παρακαλώ ζωή να εχω.Το τρώω το φαγητό μου ολο!!!

Ταρτης 30-09-2017 22:19

Εισαι πραγματι παλιος ρε Χρηστο...
Θυμαμαι πρεπει να ηταν '96 ή '97 οταν σας γνωρισα...
Μιλαγες για το βεσπαθλο και χανομουν απο ενθουσιασμο!!!

Στο ελατηριο τωρα.
Εβαλα και εγω αυτο το ελατηριο.
Αναγκαστηκα να το κοψω καποια εκατοστα γιατι ηταν κουτσουρο.
Μιλαμε ομως για 100% ακαμψια...
Ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο ενα πραγμα.
Επεφτα σε σαμαραξι και πεταγομουν απο την σελα...
Σερβις δεν παιρνουν αυτα τα αμορτισερ...
Γιαννη,δεν συμπιεζεται/βυθιζεται καθολου οταν καθεσαι στην βεσπα;
Ή μηπως καθεται τερμα κατω;
Βγαλε αν μπορεις την αναρτηση και λυσε το πανω παξιμαδι με κοντρα ισιο κατσαβιδι,τα οποια κρατανε το ελατηριο.
Σκετο οπως θα ειναι το αμορτισερ,πιεσε-τραβηξε τον αξονα.
Αν κινηται χωρις αντισταση,αντικαθιστας.
Αν δεν κουνιεται παλι καθολου,αντικαθιστας.
Αν βυθιζεται τερμα ολη η αναρτηση μονοκαβαλο,αλλα δουλευει το αμορτισερ,αλλαζεις μονο ελατηριο.

John Brls 30-09-2017 23:04

για σου ρε Νίκο.Οταν την cosa την κατεβάζω απο το στάντ χωρίς επιβάτη επάνω βυθίζεται-κάθεται 3 με 4πόντους.Τώρα λεπτομέρειες Νίκο δεν μπορώ να σου πω, γιατι η cosa είναι στο εξοχικό και εγώ είμαι Αθήνα.Λεω να τα αλλάξω,τοσα χρόνια θα τα εχουν παίξει.Τα fa.italia αξίζουν?Μήπως γνωρίζεις?Ρωτάω γιατί είναι οικονομικά.

Ταρτης 01-10-2017 00:39

Εδωσες σημαντικες λεπτομερειες.
Θες σιγουρα ελατηριο.
Αυτο που απομενει ειναι να διαπιστωσεις οτι δουλευει το αμορτισερ.
Για μαρκες δεν εχω ιδεα.
Εμενα δουλευε το αμορτισερ και αρκεστηκα με ενα ελατηριο.
Ο Σταματης ανεφερε σε ενα ποστ οτι οι αναρτησεις της Cosa εχουν καινοτομιες,οποτε καλο ειναι να παιξεις με τις μαμησιες (γνωμη μου)

δημητρης 01-10-2017 08:32

Εχει η αγορα ενα σκασμο αναρτησεις.παρε τηλ τον κυρου.ταρτης,οταν κοβεις σπειρες απτο ελατηριο ,αυτο σκληραινει δεν μαλακωνει.το λεγομενο spring rate αυξανεται.περισσοτερεςσπειρες,(μαλακοτερο)

John Brls 01-10-2017 09:47

Καλημέρα και καλό μήνα παίδες.Θέλω η ανάρτηση, να λειτουργεί στο δρόμο, να μην είναι ξύλο.Εχει ο Κύρου, ελατήριο ενισχυμένo για cosa. το εχει δοκιμάσει κάποιος η να γνωρίζει κάτι?

δημητρης 01-10-2017 10:15

Παρε yss των 50 ευρω.γαμει.αυτες οι αναρτησεις ειναι για μαξ 5χρονια , αναλόγως της χρήσης.μετα η ειναι πετρα,η ειναι βαρκα γυαλος.ο καθεναςοπως βολεύεται

Ταρτης 01-10-2017 10:21

Καλημερα στην παρεα!
Μητσο,το ελατηριο το αγορασα απο Κυρου περιπου το '08
και ο Κυρου πρεπει να μου ειχε πει να το κοψω(δεν θυμαμαι και πολυ καλα...)
Παντως οταν το εκοψα,μαλακωσε η αναρτηση.
Μεχρι σημερα το φοραω με ροδελες για προφορτηση γιατι περασαν τα χρονια και μαλακωσε περισσοτερο.
Με βολευει ως εχει και ειμαι σχεδον παντα μονοκαβαλος.

All times are GMT +2. The time now is 05:22.