Go Back   Vespafans > Μodern Vespa (1996-...) > 250/300ie GTS/GTV

Reply

Thread Tools Display Modes
  #1   Share on facebook
Old 13-05-2016, 14:25
ch2700 Ο χρήστης ch2700 δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

ch2700 will become famous soon enough
Default GTS 300 IE ABS

Νεος στο φορουμ και πολλα συχαρητηρια για την δουλεια που γινεται. Πρωτο μηχανακι το Βεσπα 50 το 1983. Δεν εχω και τις καλλιτερες των εντυπωσεων διοτι με ειχε καψει αυτη η μπομπινα απειρες φορες. Εκανα μπρατσα σπρωχνωντας. Οσο για την ευσταθεια στον φρεναρισμα τι να πω. βεβαια ειχαμε και πολυ νεανικα μυαλα τοτε και οι επιλογες ηταν ελαχιστες.
Λοιπον εχει ο καιρος γυρισματα και πηρα την αποφαση για μια καινουργια GTS IE 300 ABS. Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη διοτι συγουρα θα εχει απαντηθει η ερωτηση αλλα ειπα να την κανω αλλη μια φορα. Υπαρχουν σοβαρα προβληματα? Πως ειναι η οδικη συμπεριφορα της στους Ελληνικους δρομους και κυριως στις λακουβες? Αλλη εμπειρια απο σκουτερ δεν εχω αφου το ποιο προσφατο μηχανακι μου ηταν η Transalp πριν απο τρια χρονια.
Ευχαριστω εκ των πρωτερον.
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to ch2700 For This Useful Post:
ΜΑΝΤΑΛ (24-05-2016), Νάσος (13-05-2016), xasapis (13-05-2016)
  #2   Share on facebook
Old 18-05-2016, 11:16
jntaras Ο χρήστης jntaras δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Junior

jntaras is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by ch2700 View Post
Νεος στο φορουμ και πολλα συχαρητηρια για την δουλεια που γινεται. Πρωτο μηχανακι το Βεσπα 50 το 1983. Δεν εχω και τις καλλιτερες των εντυπωσεων διοτι με ειχε καψει αυτη η μπομπινα απειρες φορες. Εκανα μπρατσα σπρωχνωντας. Οσο για την ευσταθεια στον φρεναρισμα τι να πω. βεβαια ειχαμε και πολυ νεανικα μυαλα τοτε και οι επιλογες ηταν ελαχιστες.
Λοιπον εχει ο καιρος γυρισματα και πηρα την αποφαση για μια καινουργια GTS IE 300 ABS. Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη διοτι συγουρα θα εχει απαντηθει η ερωτηση αλλα ειπα να την κανω αλλη μια φορα. Υπαρχουν σοβαρα προβληματα? Πως ειναι η οδικη συμπεριφορα της στους Ελληνικους δρομους και κυριως στις λακουβες? Αλλη εμπειρια απο σκουτερ δεν εχω αφου το ποιο προσφατο μηχανακι μου ηταν η Transalp πριν απο τρια χρονια.
Ευχαριστω εκ των πρωτερον.
Καλημέρα!Κάτοχος εδω και ένα μήνα 300αρας abs.Δεν πιστεύω σε προβληματικά μοτερ γενικότερα ποσο μάλλον για το 300αρι της piaggio που το φοράνε χροοονια παρα πολλά μοντέλα της.Τακτικός να εισαι στα λαδάκια και μη φοβάσαι.Στο θέμα της λακκούβας τώρα, θέλει μια προσοχή δεν τις αγαπάει και τόσο αλλα να ξέρεις νομίζω πως έχει την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά,η μπροστινή του ανάρτηση λειτουργει υποδειγματικά, θα το δεις με το καλό!Το abs ειναι όλα τα λεφτά,ήδη με εχει σώσει.
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to jntaras For This Useful Post:
ch2700 (18-05-2016), ΜΑΝΤΑΛ (24-05-2016), xasapis (19-05-2016)
  #3   Share on facebook
Old 18-05-2016, 20:33
ch2700 Ο χρήστης ch2700 δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

ch2700 will become famous soon enough

Ευχαριστω πολυ
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to ch2700 For This Useful Post:
ΜΑΝΤΑΛ (24-05-2016), xasapis (19-05-2016)
  #4   Share on facebook
Old 18-05-2016, 23:06
vespa_classic_fan Ο χρήστης vespa_classic_fan δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

vespa_classic_fan will become famous soon enoughvespa_classic_fan will become famous soon enough

jntaras, όταν λες σε έχει σώσει; Δεν θα μπορούσες να φανταστείς συμβίωση χωρίς abs? Δηλαδή την κατά 1.300€ φθηνότερη 250αρα, την ξεχνάμε;
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to vespa_classic_fan For This Useful Post:
  #5   Share on facebook
Old 19-05-2016, 10:09
Vespa Junior

Προσωπικά ναι,γιατι μόνο που δεν γλυστραει ασυστολα το μηχανακι σε αποτομο φρενάρισμα και σταματάς και το τιμόνι σου ειναi σε απόλυτη ευθεία για εμένα ειναι πολύ σημαντικό.Να σημειωθεί οτι πλέον΄(2016) ο,τι μοντέλο βγαίνει απο φέτος και πέρα πρεπει να είναι εξοπλισμένο με abs,με ο,τι αυτο συνεπάγεται και για μεταπωλητική αξία.
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to jntaras For This Useful Post:
  #6   Share on facebook
Old 19-05-2016, 10:50
SaFiS's Avatar
SaFiS Ο χρήστης SaFiS δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Enthusiast

SaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud of

Μπορεί το ABS να θεωρείται σωτήριο, αλλά εγώ είχα πολύ κακή εμπειρία με μηχανή με ABS. Οι δρόμοι της Ελλαδίτσας μας, που τυφλώνουν ακόμη και τον ίδιο τον ήλιο και έχουν συντελεστή τριβής χειρότερο απο πάγο, δεν κάνουν για ABS. Παρ' όλο το ABS και τα καινούρια λάστιχα, η μηχανή δεν σταμάτησε στην απόσταση που χρειαζόμουν και τελικά δεν αποφεύχθηκε η σύγκρουση. Υπαιτιότητα είχε το αυτοκίνητο μιας και μου βγήκε απο STOP χωρίς να έχει καν σταματήσει για έλεγχο...
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to SaFiS For This Useful Post:
  #7   Share on facebook
Old 19-05-2016, 10:59
Stamatis's Avatar
Stamatis Ο χρήστης Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Vincit qui se vincit

Stamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond reputeStamatis has a reputation beyond repute

Τα ίδια και εδώ. Απλά εγώ την έφαγα σε χαλίκι. Στουκαρα με σχεδόν 5 χλμ αλλά και πάλι τα νεύρα μου έγιναν κομμάτια.
Φυσικά με έχει σώσει σε περίπτωση που πήγαινα με 120 και είδα μετά από στροφή αγελάδα να κάθεται στο δρόμο.
Μου έδωσε περιθώριο να κάνω ελιγμο και να μην φάω καπάκι τη βεσπα.
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:
  #8   Share on facebook
Old 19-05-2016, 11:06
Vespa Junior

Quote:
Originally Posted by SaFiS View Post
Μπορεί το ABS να θεωρείται σωτήριο, αλλά εγώ είχα πολύ κακή εμπειρία με μηχανή με ABS. Οι δρόμοι της Ελλαδίτσας μας, που τυφλώνουν ακόμη και τον ίδιο τον ήλιο και έχουν συντελεστή τριβής χειρότερο απο πάγο, δεν κάνουν για ABS. Παρ' όλο το ABS και τα καινούρια λάστιχα, η μηχανή δεν σταμάτησε στην απόσταση που χρειαζόμουν και τελικά δεν αποφεύχθηκε η σύγκρουση. Υπαιτιότητα είχε το αυτοκίνητο μιας και μου βγήκε απο STOP χωρίς να έχει καν σταματήσει για έλεγχο...
Κοίτα,απόλυτος κανόνας οτι θα γλυτώσεις υπο οποιαδήποτε συνθήκη δεν υπάρχει.Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις δεν θα γλυστρίσει πλαγίως.
Reply With Quote
  #9   Share on facebook
Old 19-05-2016, 11:07
vespa_classic_fan Ο χρήστης vespa_classic_fan δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

vespa_classic_fan will become famous soon enoughvespa_classic_fan will become famous soon enough

Σωστός ο φίλος. Πιστεύω και η 250αρα θα φορέσει το abs τέλος του έτους εκτός κι αν την καταργήσουν τελείως.
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to vespa_classic_fan For This Useful Post:
  #10   Share on facebook
Old 19-05-2016, 11:36
Vespa Junior

Κατάργηση δε νομίζω,αυτό που λένε και έξω ειναι οτι περιμένουμε facelift και καλα ''νεο'' μοντέλο.
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules