Go Back   Vespafans > Εκτός Θέματος (Off-Topic) > Εκτός από τους 2 υπάρχουν και οι 4...

Reply

Thread Tools Display Modes
  Post Nr. : ( 1 )   Share on facebook
Old 18-05-2011, 03:02
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

Profile
User ID : 513
Default Το πρώτο μας αυτοκίνητο! Οι πρώτοι έρωτες δεν ξεχνιούνται..

Ας αναφερθούμε στο πρώτο μας αυτοκίνητο!
είτε στο πρώτο που αγοράσαμε, είτε στο πρώτο που οδήγήσαμε, είτε σε αυτό που θα θέλαμε να αποκτήσουμε και δεν καταφέραμε.
....Γενικά σε αυτά τα τετράτροχα που μας έχουν μείνει στη μνήμη και στο άκουσμα του ονόματός τους ή κάποιας φωτογραφίας αισθανόμαστε συγκίνηση.
Αλήθεια... τι έγιναν? τα πουλήσαμε? τα χαρίσαμε? καταστράφικαν? μήπως τα φυλάμε ώστε κάποτε να τα ανακατασκευάσουμε? θα θέλαμε κάποια στιγμή να βρούμε πάλι ένα ίδιο για να το έχουμε να φρεσκάρει τις μνήμες μας? Μήπως τελικά μας ταλαιπώρησε και θέλαμε να το ξεφορτωθούμε? Μήπως το αποσύραμε για να εκσυγχρονιστούμε και τελικά το μετανιώσαμε? γνωρίζουμε άραγε αν υπάρχει στην κυκλοφορία? ή μήπως δεν μας ενδιαφέρει καθώς η ζωή πάει μπροστά και ο καθένας πια το δρόμο του?
Αφηγούμαστε στην πρώτη ευκαιρία τι περάσαμε μαζί τους? ή δεν θέλουμε να τα θυμόμαστε? Θυμόμαστε τη συμπεριφορά και τις ιδιοτροπίες τους? ή δεν μας απασχολούν τέτοια ερωτήματα κάθώς θέλουμε να αποκτήσουμε μέσα στη Νέα Χρονιά κάποιο ακόμα πιο σύγχρονο και τι μας νοιάζει για το παρελθόν?
Μήπως οι μεγαλύτεροι σε αυτή την κοινότητα θα πρέπει να πούμε πράγματα -έτσι για να αρχίσουμε έναν ιντερνετικό διάλογο γι αυτά και την αυτοκίνηση πως ήταν πριν χρόνια? Μήπως θα πρέπει να αναφερθούμε στους "παλιούς μας Έρωτες" για να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα? Μήπως γιατί θέλουμε να πούμε κάτι στους νεότερους? μήπως για να τους προτρέψουμε το πρώτου τους αυτοκίνητο να το φυλάνε σαν τα μάτια τους και να μην το δώσουν με τίποτε?
Μήπως θέλετε να πείτε πράγματα για τον "πρώτο σας Έρωτα" που κανείς άλλος δεν έχει ακούσει γιατί πιστεύατε πως κανέναν δεν απασχολεί και συχνά στη σκέψη ή στην ανάμνηση απλά μονολογείτε?
Reply With Quote
  Post Nr. : ( 2 )   Share on facebook
Old 18-05-2011, 03:08
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

Profile
User ID : 513

Το πρώτο αυτόκινητο που γνώρισα από τη στιγμή που γεννήθηκα και κατόπιν πρωτοέπιασα "τιμόνι" στα 13 μου έχοντας δίπλα τον πατέρα μου, ήταν ένα DKW του 1956 3κύλινδρο 1000 μετατροπή από 850. Θυμάμαι το ταμπλώ του, τα όργανά του, τη γραμμή του και το δίχρονο του θόρυβο!!!! Ακόμα και η οσμή του μου είναι χαραγμένη στους νευρώνες μου (μίξη λαδιου-βενζίνης). Πολύ καλό, αρκετά γρήγορο (ρεπρίζ) με ημιαυτόματα σασμαν και το λεβιέ στο χέρι. Πολύ γρήγορο το σασμάν του στα κατεβάσματα!!!!! Μόνο στην πρώτη και στην όπισθεν χρειαζόταν συμπλέκτη. Οι άλλες έμπαιναν έτσι...
Φρενάρες!!! αναγκαστικά βέβαια λόγω ελέυθερου τροχασμού. Αρκετά ευρύχωρο και πραγματικό σκυλί. Το εξοχικό ο πατέρας μου (λυόμενο) το έχτισε κουβαλόντας με αυτό τα πάντα! Ολόκληρο το σπίτι κομμάτι - κομμάτι.
Το πρώτο σκάφος το έβγαζε και το έμπαζε με το Ντε Κα βε στη θάλασσα πολλές φορές βυθιζόταν ο πίσω προβολος για να βγάλει το σκάφος.
Το '82 ο πατέρας μου το έδωσε καθώς δεν έβρισκε ανταλλακτικά. Ήταν για εμένα ο πρώτος "θάνατος - απώλεια" που πέρασε μέσα μου. Δυστηχώς ακολούθησαν και άλλοι που ήταν απώλειες προσώπων απ την οικογένεια και το 86 και του πατέρα μου....
Για μένα το Ντε Κα Βε ήταν σχολείο. Πρωτοείδα λυμένο τον τρικύλινδρο κινητήρα του σε ηλικία 12 ετών -για να περάσει ελατήρια ο πατέρας μου- και κάποιες μετατροπές στις θυρίδες για ροπές. Εκεί έμαθα πως δουλεύει το μοτέρ. Εκεί πρωτοείδα σασμαν και αναρτήσεις με τις παροτρύνσεις του πατέρα μου.

Το επόμενο αυτοκίνητο ήταν ένα Ζασταβα 1100 (βασιζόταν στο Θρυλικό 128 της Φιατ που θα εξηγήσω με την πρώτη ευκαιρία γιατι το 128 ήταν ένα σημαντικό κομμάτι της αυτοκίνησης) που το 86 μετά την απώλεια του πατέρα μου ήρθε στα χέρια μου. Ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που αποφάσισα να επισκευαστεί ο κινητήρας και να τον μετατρέψω. Θυμάμαι πως είχα αγοράσει όργανα απ' το 128 Ραλύ, διπλό βέμπερ 32αρι, κατέβασα καπάκι, πέρασα ελατήρια και μέταλλα, εκκεντροφόρο της Μπερλινέτας και άλλη εξάτμιση και πρωτοέστρωσα μοτέρ!. Τα πρώτα μου ταξίδια Αθήνα - Κοζάνη λόγω σπουδών έγιναν παρέα με τα 65 αλογάκια του. Νύχτα ταξίδι για να προλάβω τη μέρα.... Αξέχαστα χιλιόμετρα μαζί του. Όμως το 92 με το που απολύθηκα αναφκάστικα να το δώσω όσο - όσο καθώς δεν είχα λεφτά να το φτιάξω. Είχε αρκετές ζημιές στο πλαίσιο. Σχιζόνταν σε σημείο επικύνδυνο. Ο Χερμπι μου μίλησε για κόπωση μετάλλου. Ραψίματα, και αργκόν. Το στραμπούληγμα που του έκανα για να γυρνάει στις στροφές έφερε το τέλος... Ένα τέλος που δεν μπορούσα να σταματήσω (έλλειψη χρημάτων - θητεια "αγχωμενη μαλακία.... κλπ κλπ όπως λέει και το αγαπημένο μου τραγούδι") Προτίμησα να το δώσω όσο - όσο να μην βλέπω να έρχεται το τέλος του.....

Το πρώτο αυτοκίνητο που αγόρασα με δικά μου χρήματα το 92 μόλις απολύθηκα... το Μινι. Αυτοκίνητο που με έμπασε γερά στις μετατροπές! 5 μοτέρ έχω φτάξει. Αναρτήσεις. ρυθμιζόμενα, εκκεντροφόροι, ροϊκές, καμπύλες αβάνς, ανακατασκευη καροτσας, ηλεκτρικα, ταμπλο (αντιγραφη του νεοτερου Μινι απο τα χερακια μου το πατρων και οι οδηγιες στον ξυλουργο). Ότι είχα μάθει σε θεωρεία (απ το Ντε Κα Βε, τις ατελειωτες κουβεντες με τον πατερα μου τον Μαστρ-Αντρεα αλλα και φιλους του μηχανικους και τον μπαρμπα μου το Ζαλμα) εδώ τα εφάρμοζα στην πράξη!!!! Σχολείο για εμένα και σε κάποιες αγωνιστικές εξορμίσεις. Αυτοκίνητο που με έμαθε να επικοινωνώ με τη μηχανή....να αισθανομαι αναρτηση και τιμονι. Χόμπυ για εμένα με φωτογραφίες του και άλλα αναμνηστικά να διακοσμούν το δωμάτιό μου, το γραφείο μου, τους προσωπικούς μου χώρους. Μονα, διπλα καρπμυρατερ και αγωνιστικα του Λογκμαν απ το Ακροπολης που ετρεχαν τα ΜΙΝΙ, μαζεμενα σε διαφορες γωνιες.
Το Μίνι το αποχωρίστηκα τον Οκτώβρη του 2009, μαζί με μία πανέμορφη Αλφα Ρομέο Τροφέο 1800.... για να αγοράσω την 156 στα 1800 κυβικά (από τότε που γνώρισα τα Ιταλικά δεν αλλάζω στρατόπεδο)
Όσο για το Ντε Κα Βε... απλά έχω ένα σε Μινιατούρα. Ένα άλλο που βρήκα πριν 7-8 χρόνια σε μάντρα δεν μπόρεσα να το πάρω δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με το τι ήθελε αυτός ο παλιατζης-μαντράς (μιλήσαμε και οι δύο την ίδια γλώσσα αλλά το σύμπαν δεν συνομότισε να το φέρει στα χέρια μου) και ποιος μπορει να συνεννοηθει με τον γερο-Σαμωνα στην Καλλιρροης? Ποιος ειναι ο τρελλος που ειδε ενα παρατημενο DKW στην ταρατσα και δακρυσε μεσα στην Καλλιρροης μεσημεριατικα και θελησε να κατεβει και να το παρει το συντομοτερο?
... Το 128, για εμένα πάντα θα είναι σημείο αναφοράς στην κατηγορία του αλλά ακόμα και στο Σήμερα. Κάποια στιγμή σίγουρα θα αποκτήσω ένα....και θα το φτιάξω απ την αρχή για να κάνω βόλτες και να γυρνώ στην ηλικία των 18 μου....

ΥΓ περιμενω να εκφρασετε δικα σας συναισθηματα με οποιοδηποτε τροπο σας βγαινει. Απλα γραψτε αυτα που κρατατε μεσα σας. Επικοινωνηστε εδω για να φρεσκαρετε τις μνημες σας, γυριστε πισω το χρονο που τρεχει και σαπιζει τα παντα που εχουν αξια για εσας φιλοι μου.
Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ For This Useful Post:
axxis (18-05-2011), pandelis (19-05-2011), PS (18-05-2011), sprint 150 (18-05-2011), Stathis (18-05-2011)
  Post Nr. : ( 3 )   Share on facebook
Old 18-05-2011, 10:03
TARATATA's Avatar
TARATATA Ο χρήστης TARATATA δεν είναι συνδεδεμένος
Γνωστος και ως Abdul Hassan Sexuali

Profile
User ID : 66
Reputation : TARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud ofTARATATA has much to be proud of

1993,στα 27 μου αγορασα το πρωτο μου αυτοκινητο

2CV τσαρλεστον γκρι διχρωμια με νικελ στρογγυλα φαναρια

ειχα 100.000δρχ και δανειστικα 400.000 απο τον πατερα και αλλα τοσα απο την αδελφη μου

το αγορασα απο διονυσο και εβαζα σωστα τις ταχυτητες μετα το μαρουσι αφου μου εδειξε ενας κυριος το καθετο σιδερο του σαζμαν που συνδεοταν με το λεβιε των ταχυτητων(τοτε αντιληφθηκα το συστημα)

του εβαλα κατι παρδαλες ταπετσαριες με γκρι φοντο που ειχαν πιτσιλιες ερυθρες, φουξια,κιτρινες,ταλασι και λαχανι φωσφωριζε

επισης του εβαλα και πισω ανοιγομενα παραθυρα τοποθετωντας χιαστη 2 μπροστινες πορτες

το εβρισκα απολαυστικο

ειχε πολυ δυνατο καλοριφερ

το πιο γελοιο που θυμαμαι ειναι μια κυριακατικη καλοκαιρινη βολτα με ανοιχτη κουκουλα που μου αφησε εγκαυματα στους πηχεις

το αποχωριστηκα για ενα τζιπακι λογω καποιων πλημμυρων μετα απο 2 ετη

γλυκεια αναμνηση
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to TARATATA For This Useful Post:
axxis (18-05-2011), pandelis (19-05-2011), PS (18-05-2011)
  Post Nr. : ( 4 )   Share on facebook
Old 18-05-2011, 15:31
axxis's Avatar
axxis Ο χρήστης axxis δεν είναι συνδεδεμένος
Parasandals ® Inc.

Profile
User ID : 162
Reputation : axxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond repute

Το πρωτο μου αυτοκινητο (και το μοναδικο) ακομα δεν το εχω αποχωριστει και εχω βαλει σκοπο να το παω οσο με παει ακομα και αν το σπρωχνω.

SUZUKI Samurai '89 (500.000 δρχ) μαμα μεχρι το 2005 και τουμπανο εκτοτε. υδραυλικο τιμονι, JPeater custom αντιγραφη αναρτηση απο wrangler 5.14 μειωτηρα 31'' λαστιχα κ.α.

Μαζι εχουμε παει ατελειωτες εκδρομες σε μερη που ακομα και ενα μονοπατακι γαιδαρου ειναι πολυτελεια. Και εχουμε κοψει 4-5 σταυρους σε κρεμασματα που ισως υπερεκτιμησαμε λιγο τις δυνατοτητες μας.

Το παρκαρισμα στις busy παραλιες το καλοκαιρι επαψε να ειναι προβλημα.

απο μαρτιο μεχρι οκτωβρη τα πεταει ολα και μενει σχεδον σασι.

Μεγαλωνει δυο παιδια με τρελες πατεντες για να χωραμε ολοι, +καροτσια ψωνια και κουβαδακια.

Ευχομαι ο κυριος να εχει καλα το 1300αρι μαμα ακομα μοτερ για αρκετα χρονια ωστε να το δωσω στις κορες μου να το σπασουνε.
Reply With Quote
  Post Nr. : ( 5 )   Share on facebook
Old 18-05-2011, 15:47
NikosG's Avatar
NikosG Ο χρήστης NikosG δεν είναι συνδεδεμένος
murphy's law

Profile
User ID : 342
Reputation : NikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond reputeNikosG has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by axxis26700 View Post
Μεγαλωνει δυο παιδια με τρελες πατεντες για να χωραμε ολοι, +καροτσια ψωνια και κουβαδακια.
Που χωράτε τέσσερα άτομα? αυτό πρέπει να το δούμε
Reply With Quote
  Post Nr. : ( 6 )   Share on facebook
Old 18-05-2011, 15:52
axxis's Avatar
axxis Ο χρήστης axxis δεν είναι συνδεδεμένος
Parasandals ® Inc.

Profile
User ID : 162
Reputation : axxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond reputeaxxis has a reputation beyond repute

δυσκολα. αλλα αμα εχεις καλη γυναικα και δεν μουρμουραει... ολα γινονται φιλε.
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to axxis For This Useful Post:
NikosG (18-05-2011)
  Post Nr. : ( 7 )   Share on facebook
Old 19-05-2011, 03:19
xitogeo's Avatar
xitogeo Ο χρήστης xitogeo δεν είναι συνδεδεμένος
Pinasco αεί διδασκόμενος

Profile
User ID : 64
Reputation : xitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by TARATATA View Post
1993,στα 27 μου αγορασα το πρωτο μου αυτοκινητο
του εβαλα κατι παρδαλες ταπετσαριες με γκρι φοντο που ειχαν πιτσιλιες ερυθρες, φουξια,κιτρινες,ταλασι και λαχανι φωσφωριζε

επισης του εβαλα και πισω ανοιγομενα παραθυρα τοποθετωντας χιαστη 2 μπροστινες πορτες

το εβρισκα απολαυστικο

ειχε πολυ δυνατο καλοριφερ
γλυκεια αναμνηση

καγκουρη μου εσυ!!
  Post Nr. : ( 8 )   Share on facebook
Old 19-05-2011, 03:31
xitogeo's Avatar
xitogeo Ο χρήστης xitogeo δεν είναι συνδεδεμένος
Pinasco αεί διδασκόμενος

Profile
User ID : 64
Reputation : xitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond reputexitogeo has a reputation beyond repute

μαζντα 121 ..
δεν εχουμε κλεισει ουτε χρονο αλλα υποσχετε πολλα τωρα περιμενει καρτερικα το συνεργιο...
  Post Nr. : ( 9 )   Share on facebook
Old 20-05-2011, 14:47
michaelsmart Ο χρήστης michaelsmart δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Junior

Profile
User ID : 109

ΦΙΑΤ 127 του 1978 αγορασμένο το 1983 όταν έγινα 19 χρονών.
Πολλά ταξίδια, αξέχαστες αναμνήσεις.Από τότε μέχρι και σήμερα έχει περάσει από τα χέρια μου όλη η παραγωγή της ΤΟΥΟΤΑ, το καλύτερο όμως ήταν μια CELICA GT4 που πήρα το 1995 ( αυτή με τα στρογγυλά χωνευτά φανάρια ) και η οποία είχε γίνει εισαγωγή κατά παραγγελία από εμένα και εκτελωνισμός σαν ναυτικός. Εβγαζε 242 αλόγατα και είχε απίστευτα κρατήματα.Πουλήθηκε το 1999 λόγω δύο παιδιών και αντικαταστ΄θηκε απο ένα RAV4
Reply With Quote
  Post Nr. : ( 10 )   Share on facebook
Old 20-05-2011, 15:19
nikosp's Avatar
nikosp Ο χρήστης nikosp δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Crazy

Profile
User ID : 76
Reputation : nikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant futurenikosp has a brilliant future

Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν αυτό το Honda 360 του βίντεο με το ίδιο ακριβώς χρώμα
Το τι ταξείδια είχα κάνει Ιταλία Ελλάδα δεν λέγεται
Το είχα αγοράσει στήν Ιταλία (Νάπολη) αλλά το μόνο του ελλάτωμα ήταν ότι τότε η αγορά αυτοκινήτου από την Ιαπωνία στήν Ιταλία ήταν πολύ περιορισμένη και έτσι είχα σοβαρό πρόβλημα στά ανταλλακτικά
Το αποχωρίστηκα σε μία στιγμή απελπισίας και το μετάνοιωσα
Μετα ακολούθησα μία σειρά από Ιταλικά αυτοκίνητα που συνεχίζεται μέχρι τώρα
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules