Go Back   Vespafans > Classic Vespa > P-series

Reply

Thread Tools Display Modes
  #1   Share on facebook
Old 24-06-2018, 13:45
aramis Ο χρήστης aramis δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

aramis will become famous soon enough
Default Αλλο ενα προβλημα με τις ταχυτητες

Καλημερα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας παρακαλω...
Προσεξα τον τελευταιο καιρο οτι η κουκιδα στο αριστερο λεβιε δεν ειναι ευθυγραμμισμενη με την ταχυτητα που εχω στο κιβωτιο. Δηλαδη οταν εχω πρωτη η κουκιδα δειχνει νεκρα, οταν εχω νεκρα δειχνει σχεδον 2α και στην τεταρτη σχεση κοιταει σχεδον καθετα το πατωμα. Ολα αυτα συνδιαζονται με προβλημα στις αλλαγες και τυχαια (??), αραια σκαλωματα-σβησιματα του κινητηρα οταν κουμπωνω πρωτη σαν να πεταω τον συμπλεκτη.

Εαν κινουμαι με δευτερα ή τριτη σχεση και τυχει να ακινητοποιησω τη βεσπα, δεν αλλαζει η ταχυτητα σε νεκρα που να κοπανιεμαι κατω. Πρεπει να σβησω, να αλλαξω ταχυτητα-βρω νεκρα, να μανιβελιασω και να φυγω. Ή να ξεκινησω με δευτερα-τριτη (τρακτερ μιλαμε).

Να ειναι ελατηρια συμπλεκτη? να θελει απλα ενα καλο ρυθμισμα? δεν εχω ξανακανει και φοβαμαι λιγο να το κανω μονος μου μην καμω καμια κ@@λαμια και σπρωχνω μετα στο κατακαλοκαιρο. Ο μαστορας ειναι η τελευταια επιλογη γιατι εχω αρχισει και χανω την εμπιστοσυνη μου..
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to aramis For This Useful Post:
xasapis (25-06-2018)
  #2   Share on facebook
Old 25-06-2018, 08:17
ernie Ο χρήστης ernie δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Enthusiast

ernie has a spectacular aura abouternie has a spectacular aura abouternie has a spectacular aura about

αλλαζεις μαστορα..
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to ernie For This Useful Post:
xasapis (25-06-2018)
  #3   Share on facebook
Old 25-06-2018, 09:53
SaFiS's Avatar
SaFiS Ο χρήστης SaFiS δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Enthusiast

SaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud ofSaFiS has much to be proud of

Πάρε δυό σύρματα ταχυτήτων, κόψε τα παλιά, βάλε το χερούλι στην νεκρά και τύλιξέ το με μια ταινία να μην κουνιέται, βάλε τον αυτόματο στην νεκρά, πέρνα τα σύρματα και αφού τα τεντώσεις, σφίξ' τα. Η νεκρά στον αυτόματο είναι το σημείο που δείχνω με το βέλος. Γενικά δεν είναι δύσκολο να αλλάξεις ντίζες και φυσικά είναι κάτι που θα πρέπει να γνωρίζεις, για την περίπτωση που κοπεί μια ντίζα και μείνεις στον δρόμο...
Attached Images
File Type: jpg Gear_Selector_Box_-_Vespa_PX125200_1.jpg (39.9 KB, 21 views)
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to SaFiS For This Useful Post:
MIKE (27-06-2018), SokoNik (25-06-2018), xasapis (25-06-2018)
  #4   Share on facebook
Old 25-06-2018, 10:12
pzoumpoukos's Avatar
pzoumpoukos Ο χρήστης pzoumpoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Senior

pzoumpoukos will become famous soon enoughpzoumpoukos will become famous soon enough

Μπορω να σου πω μονο για την κουκιδα. Θελεις ρυθμισμα στη ντιζα ταχυτητων. Στη vespa δεν μπορεις να βαλεις νεκρο απο 3-4 σαν τα αμαξια. Απο 2α θα επρεπε να μπορεις. Απο το ζορι μαλλον την ξερυθμισες λιγο. Αλλαξε μαστορα και θα εκπλαγεις.

Tip: αν σταματησεις σε φαναρι με 3η, ασε λιγο συμπλεκτη(ισα-ισα να πιασει) και μετα θα μπει η 2α σαν βουτηρο!
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to pzoumpoukos For This Useful Post:
xasapis (25-06-2018)
  #5   Share on facebook
Old 25-06-2018, 10:53
δημητρης's Avatar
δημητρης Ο χρήστης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Crazy

δημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant futureδημητρης has a brilliant future

Το tip σου συμβαινει γιατι θελεις δισκους!
daidalos (26-06-2018), xasapis (25-06-2018)
  #6   Share on facebook
Old 26-06-2018, 00:46
Ταρτης Ο χρήστης Ταρτης δεν είναι συνδεδεμένος
Vespa Enthusiast

Ταρτης has a spectacular aura aboutΤαρτης has a spectacular aura aboutΤαρτης has a spectacular aura about

Να πω και εγω την σκεψη μου.
Για την ευθυγραμμιση στις κουκιδες ξεκινας και ρυθμιζεις με ρεγουλατορους στον επιλογεα (αν εχει μποσικα ) και ισως να χρειαστεις να βγαλεις το καπακι για να τραβηξεις και να ξανασφιξεις τα βαρελακια (αν εχει πολυ λασκα...)
Τωρα,το σβησιμο απο σταση οταν βαζεις πρωτη εχει να κανει με το οτι δεν απομπλεκει καλα ο συμπλεκτης.
Αιτιες:
Χαλαρη ντιζα συμπλεκτη (ενεργεις οπως πανω)
Χαλασμενες φωλιες στα ακρα των ντιζων (καλυτερα να περασεις ενα καινουριο σετ,ειδικα αν ειναι πολυκαιρισμενο,θα γινει και βουτυρο)
Τωρα αν ολα αυτα ειναι καλα τραβηγμενα,αλλα δεν δινει αρκετη κινηση στο συμπλεκτη,στην καλυτερη εχεις φαγωμενη δεκαρα και μπακιρι,στην χειροτερη δισκους οπως ειπε και ο Δημητρης.
Η λυση ειναι να τα μαθεις να τα φτιαχνεις μονος σου για να ξερεις τι γινεται στο βεσπι σου.
Στην αναγκη,αλλαζεις μαστορα...
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Ταρτης For This Useful Post:
Σαργέντης (26-06-2018), xasapis (27-06-2018)
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules